Műhelymunkák

Felsõoktatás és szakmai - szervezeti kapcsolatok

(augusztus 27. kedd, 18.00, I. tanterem)

Elnök: Benczúr András

A felsõoktatási intézmények elmúlt évtizedekben mûködött külsõ társadalmi-gazdasági kapcsolatai az átalakulással jelentõsen változott, megszûnt, mérséklõdött, új formák alakultak. Az USA-ban és a nyugat-európai országokban számos szakmai-társadalmi és tudományos szervezet mûködik különbözõ szinteken. Belsõ hallgatói szervezetek, országos szervezetek mûködnek és a nemzetközi szervezetekben is jelentõs az egyetemeken dolgozók részvétele. A felsõoktatási intézmények sokrétû kapcsolata (külsõ cégek felsõoktatási intézmények részére nyújtott különbözõ támogatása, szakmai és tudományos szervezetekkel való kapcsolata, vállalatokkal való kapcsolatrendszere, stb.) és ezek fejlesztése a jövõben egyre fontosabb szerepet tölthetnek be az intézmények szakmai és társadalmi megmérettetésében. A mûhelymunka keretében javasolt áttekintendõ, megvitatandó kérdéskörök :

Infrastruktúra üzemeltetés és fejlesztés

(augusztus 27. kedd, 18.00, II. tanterem)

Elnök: Németh Vilmos

A felsõoktatási intézményekben jelentõs információs infrastruktúra épült ki az elmúlt években, amely az intézmények szerves részévé vált. A technológiai fejlõdés és a felhasználók növekvõ igényeinek a kielégítése miatt az információs infrastruktúra fejlesztésére továbbra is nagy hangsúlyt kell fektetni. Az információs infrastruktúra korszerûsítése azonban számos kérdést vet fel:

  1. Az információs infrastruktúra jelenlegi helyzete és üzemeltetési problémái a felsõoktatási intézményekben.
  2. Intézményi és országos prioritások az információs infrastruktúra fejlesztésében, különös tekintettel a felsõoktatás modernizációjára és az információs társadalom létrehozására.
  3. Az információs infrastruktúra hatása az intézményi integrációra és a régiók fejlõdésére.
  4. Fejlesztések finanszírozása és az üzemeltetés anyagi, valamint személyi feltételei.
  5. Az állam szerepe az információs infrastruktúra fejlesztésében és mûködtetésében.

Közoktatási és felsõoktatási törvény - informatika az oktatásban

(augusztus 27. kedd, 18.00, III. tanterem)

Elnök: Csõke Lajos

  1. A közoktatásban dolgozó tanárok informatikai képzettségének fejlesztési lehetõségei
  2. A NAT számítástechnikai és informatikai követelményrendszere a szakképzés tükrében
  3. NAT kompatibilis posztgraduális továbbképzés tematikái.

Régió menedzsment

(augusztus 27. kedd, 18.00, K/1 elõadó)

Elnök: Nagy Miklós

Az NIIF programban résztvevõ intézmények nagy száma miatt a regionális központokra egyre több feladat hárul: üzemeltetik a HBONE csomópontokat, ellátják a hozzájuk tartozó intézményeket kedvezményes szoftverekkel, oktatási, képzési, tanácsadási feladataik vannak, hálózati alapszolgáltatásokat nyújtanak. A mûhelymunka célja, hogy a régiómenedzsmentben felmerülõ kérdéseket, problémákat megvitassák illetve megoldást keressenek.

Nyilvános Internet hozzáférés közintézményekben

(augusztus 27. kedd, 18.00, K/2 elõadó)

Elnök: Mader Béla

A hazai közintézmények közül elsõsorban a nyilvános könyvtárak azok, ahol a kérdés: "nyilvános Internet hozzáférés" problematikája egyre inkább felmerül. Az egyetemi szféra intézményei a hozzáférés hálózati vonatkozásait (financiálisakat is) tekintve kedvezõbb helyzetben vannak, más könyvtárak esetében a lehetõségért is meg kell fizetni. Bonyolítja a helyzetet az Internet egészének és a könyvtári információs szolgáltatások hagyományos értelmezésének bizonyos fokú diszkrepanciája. Általánosságban is felvetõdik a felhasználói jogok, szabadság, közszolgálat és térítések ma még rendezetlen viszonyában a demokratikus megoldások keresésének szükségessége.

Középiskolák az Interneten

(augusztus 27. kedd, 18.00, K/3 elõadó)

Elnök: Vonderviszt Lajos

Az NIIF program keretében 1995. augusztusában elindult a „Középiskolák bekapcsolása az Internetbe" projekt, amelynek fõ célkitûzése, hogy a középiskolák számára az akadémiai IP hálózatra (HBONE) kapcsolódást biztosítsa.

A kapcsolódást a regionális centrumokon keresztül valósítjuk meg.

Az anyagi források megléte esetén fokozatosan teljes Internet elérést nyújtunk. A projekt a már meglévõ mûszaki megoldásokon kívül (kapcsolt telefonvonal, bérelt vonal) új technológiák (pl. ISDN) bevezetését is tervezi. A mûhelymunka célja, hogy a fenti célkitûzések megvalósításának lehetõségeit, ütemét, az esetleges problémáit megvitassa.

PhD képzések és habilitáció

(augusztus 28. szerda, 18.00, I. tanterem)

Elnök: Csirik János

Informatikai képzések és az alkalmazói oldal

(augusztus 28. szerda, 18.00, II. tanterem)

Elnök: Homonnay Gábor

1. Az informatika-alkalmazói munkakörök

Vannak pontos definíciók?

Szervezés - rendszerkészítés - programcsomag adaptálás felé tartunk?

2. A gyakorlat szerepe és megszerzésének módjai, lehetõségei

3. A számítástechnikai ismereteken túli készségek és szerepük

4. A divatos szakmai témák felhasználása az oktatásban

Business Process reengineering

Data Warehouse

Workflow

5. Világ tendenciák az informatikai alkalmazásokban. Oktatásuk.

Nemzetközi, integrált programcsomagok

PC-tõl felfelé

Minõség, validálás

6. A szakmai közvélemény, kritika és az oktatás

Intézményi integrációk és informatika

(augusztus 28. szerda, 18.00, III. tanterem)

Elnök: Gábor András

A felsõoktatási törvény módosítása több szempontból is ösztönzõ hatást gyakorolhat a szakmai együttmûködés intenzitásának növelésére. Az integrációs folyamatok felgyorsítását számos körülmény indokolja, az informatikai képzés egyik jelentõs haszonélvezõje is lehet ennek.

A workshop alkalmas fórumot biztosíthat arra, hogy közösen megbeszéljük, milyen feltételek kellenek ahhoz, hogy az informatikus társadalom nyerjen az integrációval és fordítva, milyen - már most látható - csapdákat kell elkerülni.

A peremfeltételek feltárása mellett léteznek-e forgatókönyvek és azok hogy nézhetnek ki? Érdemes-e mindenkinek saját tematika, program, tananyag kifejlesztésével foglalkozni? Van-e értelme az informatika szakmai tagozódásának (mûszaki, gazdasági, élettudományi, stb.) és ha igen, milyen következtetések adódnak ebbõl? Hogyan képzelhetõ szakmai koordináció és mire terjedjen ki? Közös infrastruktúra használat elképzelhetõ-e és hogyan?

Ilyen és ehhez hasonló kérdések (elõre borítékolt válaszok nélkül!) szerepelnek a workshop napirendjén.

Üzlet és szolgáltatás az Interneten

(augusztus 28. szerda, 18.00, K/1 elõadó)

Elnök: Abos Imre

A kereskedelmi Internet szolgáltatás megjelenésével létrejön annak a lehetõsége, hogy az üzleti élet résztvevõi is ügyeik egyre nagyobb részét a hálózaton bonyolítsák.

A levelet és faxot elektronikus médiákkal helyettesíthetjük, áruismertetõk, katalógusok, hirdetések pontosan, naprakészen találhatók a Weben, egyszer kell elhelyezni õket, korlátlanul hozzáférhetõk.

Az ügyfélkapcsolat, a véleménynyilvánítás telefon helyett Interneten zajlik, a leggyakrabban elõforduló kérdésekre ((FAQ) a válasz a Weben megtalálható, csökken a reklamációk száma. A termékekkel, szolgáltatásokkal kapcsolatos oktatási anyagok is elérhetõk a hálózaton.

A "biztonságos" Internet kialakulásával elektronikus aláírás, pénzügyi tranzakciók is megvalósíthatók.

Az Internetet használó cégek saját információs rendszerük, belsõ levelezésük, munkaszervezésük céljaira belsõ Internetet, az u. n. Intranetet használhatják.

Mivel az Interneten egyszerûbb a kapcsolattartás, gyorsabb az ügyintézés, kisebb a költség, az Internetet használó cégek versenyképessége növekszik. Ahogyan fokozatosan az Internet beépül az üzleti folyamatokba, az Internet valódi értéket jelent a gazdaság számára.

A Networkshop '96 izgalmas témái

(augusztus 28. szerda, 18.00, K/2 elõadó)

Elnökök: Drótos László - Kokas Károly

Bár érzékelhetõ már, hogy melyek azok a témák, amelyek leginkább lázba hozzák az embereket, ezt a Workshopot annak szeretnénk szentelni, amire ott, helyben legnagyobb az érdeklõdés. Nyilván tervezünk is témákat, mint MEK, mint KozEIKat és általában az együttmûködés virtuális terepei, de szeretnénk helyet hagyni a spontaneitásnak is.