Keszthely
Története:
Történeti adatok bizonyítják, hogy már az õskorban, majd a rómaiak alatt lakott hely, s a népvándorlás korabeli gazdag régészeti leletek alapján ún. "keszthelyi kultúra" megtisztelõ címet is elnyerte, a népesség akkor longobárd és avar (VI-VII. század). A középkorban a város nagyúri torzsalkodások prédája. A XVI-XVII. században aztán a marakodás kissé alábbhagyott, mert veszedelmesebb ellenség jelentkezett, a török. Ekkor a különben is elõnyös fekvésû, magasabb dombra épített ferences templomot amolyan végvárrá alakították át, palánkkal vették körül. Sorsdöntõ szerepe ugyan ennek a várnak nem lehetett, s úgy látszik, árnyékában az élet ment a maga útján.
A török háború megszûntével, a XVIII. században sem sikerült a polgárságnak magasabbra törni, mert 1739-ben a Festetics család megszerezte a várost, a vár védõseregének utódait pedig jobbágysorba akarta süllyeszteni. Elsõsorban ezért vándorolt ki a lakosság egy része a szomszédos szõlõhegyekbe, megalapítva a ma is meglévõ ún. hegyközségeket. A Festeticsek grófi, majd hercegi rangot nyertek, nagy latifundiumot alakítottak ki a környéken, Keszthely központtal. Ennek során nagyszabású kastélyt építettek, a kastély berendezését helyi asztalosok, lakatosok és más mesteremberek készítették, bizonyítva Keszthely fejlett kézmûvesiparát. Az európai látókörû, felvilágosult Festetics György a tudománynak. a mûvészetnek, a haladásnak barátja volt. Õ alapította 1797-ben Európa elsô mezôgazdasági szakiskoláját, a Georgikont, amelyet 1814-ben Bright angol orvostudós, 1818-ban Beudant francia geológus is meglátogatott; majd a helikoni irodalmi ünnepek rendezésével a kultúra, az irodalom lelkes pártfogójaként jelentkezett. Mint modern gondolkodású közgazdász mutatkozott be balatoni hajók építésével, de vállalkozásainak nagyobb hatása a városra nem volt, s Festetics György halálával legtöbb létesítménye nyom nélkül eltûnt. Utódai már korántsem voltak ilyen haladóak és bõkezûek, s a várostól mereven elzárkóztak.
Látnivalók:
Festetics kastély
A kastélyt 1745-ben kezdték építeni, mai alakját 1883-1887-ben kapta. Közép-Dunántúl legnagyobb (százegy szobás) barokk épülete. A kastély fõ látványossága a XVIII. század végén létesített Helikon Könyvtár, ma kb. 52000 kötettel. Külön említe'est érdemel a könyvtár nagytermének mesteri berendezése, a faragott tölgyfabútor (Kerbl János keszthelyi asztalos munkája).
A
Helikon emlékmû
A nyolc oszlopon álló kupola alatt vörösmárvány
emléktábla örökíti meg a hajdani helikoni
ünnepségek emléket. A tábla tetején Jókai
idézet olvasható: "És lesz népünk,
amely hazájának örül, mely nevének díszére
munkál, lesznek nagy embereink, kiket a világ bámulni
fog, lesznek hõseink, dicsõ szellemeink, kikben ujjászületünk,
lesz életünk, melynek szûk lesz ez a város, leszünk
nemzet, mint még soh-se voltunk és az utókor írójának
nem kell költeni, hanem csak a valót leírni, hogy dicsöítse
hazáját."
Ferences plébániatemplom
1368-ban építtette keszthelyi homokkõbõl
csáktornyai Laczkfi István nádor, keszthelyi földbirtokos,
Nagy Lajos kedvelt embere, akit késõbb Zsigmond király
összeesküvés miatt kivégeztetett. A török
háborúk idején a templomot erõddé alakították
át. 1747-ben nagyrészt barokk stílusban állították
helyre. A templom 60 m magas homlokzati tornya késõbbi építkezés,
de az elsõ emeletét díszítõ gótikus
rózsaablak, amelyet a régi homlokzatról helyeztek
ide, eredeti, középkori munka.
Helikon szálló
Keszthely térképe