A MAGYAR NEMZETI BIBLIOGRÁFIA. KÖNYVEK BIBLIOGRÁFIÁJA FÜZETEINEK ÉS REKORDJAINAK SZOLGÁLTATÁSA AZ INTERNETEN
Nyáryné Grófcsik Erika, Pap Gáspár,
Kolonits Zoltán, <softing@hungary.net>
SOFTING Kft
Sipos Márta, <marta@oszk.hu>
Országos Széchényi Könyvtár
Abstract
As a new service of the Hungarian National Library the "Hungarian National Bibliography. Bibliography of Books" is from now on published biweekly on the Internet as well, thereby providing up-to-date information on the preceeding two weeks bibliographically processed new books published in Hungary. The article describes the structured units of the electronic HNB periodical: title page, subject groups, alphabetical index, their contents and main formal characteristics. Further on, the article depicts a service by which subscribers can download selective HUNMARC records. Finally, additional new services which are yet under development are introduced.
1 Bevezetés
A "Magyar Nemzeti Bibliográfia. Könyvek bibliográfiája" (a továbbiakban: MNB füzetek) az Országos Széchényi Könyvtár által közreadott félhavonta megjelenõ folyóirat, amely az Egységes Bibliográfiai Számbavétel (Universal Bibliographic Control - UBC) alapelveinek megfelelõen folyamatosan és teljeskörûen közli a Magyarországon megjelenõ könyvek és könyvjellegû dokumentumok hiteles leírásait az érvényes nemzeti és nemzetközi szabványok, szabályzatok alapján. Az idén ötvenkettedik évfolyamánál tartó folyóirat az Országos Széchényi Könyvtár egyik legfontosabb és legpatinásabb központi szolgáltatása. Az MNB füzetek elõállításának módja az évek során sokat változott: az elsõ évtizedek kezdetleges manuális eljárásait, amelyben a csúcstechnológiát az IBM gömbfejes írógép jelentette, 1978-ban számítógépes rendszer váltotta fel, és talán az elsõ olyan folyóirat volt Magyarországon, amely számítógépes adatbázisból teljesen automatikus szerkesztéssel, elektronikus szedéssel készült. A számítógépes rendszer elemei az évek során folyamatosan korszerûsödtek, új típusú szolgáltatások indultak, mint a Magyar Nemzeti Bibliográfia Könyvek CD-ROM adatbázisa vagy a bibliográfiai adatrekordok szolgáltatása mágnesszalagon és floppyn. Mindez azonban az MNB füzetek karakterét igazából nem érintette: a teljességre és pontosságra, a szabványok következetes betartására való törekvés, a szûkös anyagi lehetõségek által is behatárolt puritán, mondhatnánk szegényes külsõ megjelenés, és ami a legfájdalmasabb: szûkkörû, könyvtárosokra, kutatókra korlátozódó olvasótábor és ennek megfelelõen kisszámú elõfizetõ jellemzi mind a mai napig. Reményeink szerint ebben áttörést az utóbbi hónapok fejlesztésének eredménye, nevezetesen az MNB füzetek Interneten keresztül elérhetõ elektronikus változata fog hozni.
2 Az MNB mint elektronikus folyóirat
Az elektronikus MNB füzet az Országos Széchényi Könyvtárban, IBM számítógépen, DOS/VSE operációs rendszerben üzemelõ DOBIS/LIBIS rendszerrel feldolgozott, az esedékes MNB füzethez a bibliográfiai szerkesztõség által hitelesített, a bibliográfiai adatszolgáltatáshoz elõállított HUNMARC rekordokból készül. Tartalmában és gyakoriságában tehát megegyezik a korábbi szolgáltatásokkal, azoknak egy más megjelenési formája, amely az Interneten közzétéve kurrens tájékoztatást nyújt a mindenkori utolsó lezárt félhónapban bibliográfiailag feldolgozott új magyar könyvtermésrõl. Ezzel az új szolgáltatás illeszkedik a már mûködõ egyéb szolgáltatások rendszeréhez és költségkímélõ módon megvalósítható: a rendelkezésre álló hardver és szoftver környezetre, a már feldolgozott adatokra és feldolgozási folyamatokra épül, külön adatbevitelt vagy bármiféle módosítást a meglévõ feldolgozási folyamatban nem igényel. Hangsúlyozni kívánjuk, hogy az Interneten közzétett MNB füzetekkel nem egy folyamatosan növekvõ adatbázist kínálunk, hanem egy hírlevelet; az elektronikus folyóirat nem váltja ki a teljes tájékozódás, keresés lehetõségét nyújtó NEKTÁR adatbázis on-line olvasói katalógusát.
Az új szolgáltatás kialakításakor legfõbb szempontunk az volt, hogy az lehetõleg minél szélesebb körben keltsen (kelthessen) érdeklõdést. Ehhez szükségesnek tartottuk, hogy a szolgáltatás
Az elsõ követelmény a szolgáltatás jellegébõl fakad. Hogy ennek eleget lehessen tenni, arra törekedtünk, hogy a szolgáltatás biztosítása - az elektronikus folyóiratot elõállító programok megírásának egyszeri ráfordításán túl - viszonylag kevés többletköltséggel járjon.
A második szempontot szem elõtt tartva az Interneten közzétett MNB füzetek a szabványosnak tekinthetõ HTML (HyperText Markup Language) dokumentumok formájában készülnek, így a világhálózaton legjobban elterjedt, különféle környezetekben (Windows, UNIX, OS/2) futó böngészõ programok (Netscape Browser, Microsoft Internet Explorer, Mosaic, stb.) egyaránt kezelni tudják.
Az Interneten közzétett, az említett böngészõ programok valamelyikével beolvasott MNB füzet a hagyományos bibliográfiákra emlékeztetõ, könnyen olvasható formában jelenik meg a felhasználó képernyõjén. Fõ részei: a címlap, a szakrendi rész és a betûrendes, valamint az ISBN mutató.
A címlap (1. sz. ábra) a szokásos adatok mellett feltûnteti a további részeket, így a szakrendi részt alkotó kilenc szakfejezet elnevezését és a mutatókat. Ezek bármelyikét kiválasztva a megfelelõ rész jelenik meg a képernyõn. Ugyancsak a címlaphoz kapcsolódnak az egyéb kisebb dokumentumok, így a felhasználói útmutató (súgó) és az egyéb nemzeti bibliográfiai szolgáltatásokat ismertetõ tájékoztatók. A címlapról hívható fel a késõbbiekben ismertetett szelektív HUNMARC szolgáltatás is.
1. ábra
2. ábra
A szakrendi (szakterületek szerint csoportosított) rész kilenc szakfejezetben tartalmazza a bibliográfiai tételeket, azon belül betûrendben. A szakfejezetekbe a bibliográfiai tételek ETO (Egységes Tizedes Osztályozás) jelzeteik elsõ jegye szerint kerülnek beosztásra. Egy bibliográfiai tétel több szakfejezetben is megjelenik, amennyiben az osztályozás során több különbözõ ETO fõcsoportra utaló (elsõ jegyében eltérõ) szakjelzetet kapott. A tételállomány szakfejezetekre bontását azért tartjuk lényegesnek, mert így a felhasználónak lehetõsége van arra, hogy csak az õt érdeklõ szakterületre vonatkozó bibliográfiai tételeket olvassa be, a számára nem releváns tételek beolvasásával járó költséget megtakarítsa. Az egyes bibliográfiai tételek szabványos központozással, a nyomtatott füzetekhez nagyon hasonló, ún. katalóguscédula formában, a HTML által korlátozott szövegformázási lehetõségekkel jelennek meg (2. sz. ábra).
A betûrendes mutató a bibliográfiai leírásokból képzett szerzõ-cím, cím-szerzõ, közremûködõ és tárgyi melléktétel típusú mutatótételekbõl áll (3. sz. ábra). Az ISBN mutató a jóváhagyott és a hibás, vagy a kiadványba tévesen nyomtatott szabványszámokat tartalmazza. A bibliográfiai tételre a leírást egyértelmûen azonosító, MNB KB névvel ellátott gépi azonosító szám utal vissza. Ezt kiválasztva a megfelelõ bibliográfiai tétel jelenik meg - önállóan - a képernyõn.
3. ábra
A félhavi periódus rövid idõnek tûnhet arra, hogy a kurrens füzet anyagát minden érdeklõdõ átnézze, feldolgozza. Ezért nem egyetlen füzet, hanem a mindenkori több utolsó füzetbõl álló füzetcsomag lesz hozzáférhetõ az OSZK szerver gépén. Az MNB címlapok fölé egy "borító" kerül, amely felsorolja és elérhetõvé teszi a csomag egyes füzeteit.
Az Interneten való közzététel természetébõl fakadóan azonnal nemzetközi. Ezért a szolgáltatást angol nyelvû címlappal és súgóval is biztosítjuk.
3 Bibliográfiai adatrekordok szolgáltatása Interneten
Az MNB füzetekben leírt könyvek és könyvjellegû dokumentumok adataiból az OSZK - a füzet elõállításával egyidejûleg - számítógépes adathordozón további számítógépes feldolgozások céljait szolgáló adatállományt is készít. A rekordok felépítése megfelel a nemzetközi gyakorlatban alkalmazott bibliográfiai adatcsere-formátumnak, illetve annak a magyar könyvtári szabványokhoz adaptált változatának, a HUNMARC-nak. A HUNMARC rekordokat floppyn (elvileg mágnesszalagon is) térítés ellenében lehet az OSZK-tól megrendelni. Az elõfizetés egy évre, az év során elõállított valamennyi bibliográfiai rekordra érvényes. Az 1996. januárjától mûködõ szolgáltatás megrendelésével a kvalifikált könyvtárosi munkát igenylõ bibliográfiai feldolgozást takaríthatják meg az elõfizetõk. Az MNB füzetek közzététele az Interneten vetette fel a természetes igényként felmerülõ szelektív rekordszolgáltatás megoldásának lehetõségét is, a bibliográfiai tételekre leadott rendelések alapján a kiválasztott bibliográfiai adatrekordok a hálózaton keresztül jutnak el a megrendelõkhöz. Az új szolgáltatás fõ elõnye abban rejlik, hogy a bibliográfiai adatrekordok az MNB füzetekkel együtt, az elõállítással egyidõben állnak rendelkezésre (és az eddigi szolgáltatásoknál mindenképpen hamarabb, hiszen nincs nyomdai sokszorosítás és postai terjesztés).
A bibliográfiai adatrekord szolgáltató rendszert az MNB címlapról hívhatják fel az elõfizetõk. Minden elõfizetõ felhasználói azonosítót és jelszót kap, amellyel a program a szolgáltatás igénybevételének jogosultságat ellenõrzi. Az elõfizetés (azaz a szelektív bibliográfiai adatszolgáltatás megrendelése) nem egy idõszakra, hanem adott számú bibliográfiai adatrekordra vonatkozik, amely a felhasználó - önmaga által meghatározható nagyságú - kerete. A szolgáltatást az elõfizetõ a kerete kimerüléséig veheti igénybe.
Bejelentkezés után a felhasználó megkapja a saját rendelés nyilvántartó lapját (4. sz. ábra), amely mindig jelzi a még szabad keretét. Ezen jelölheti ki a rekordazonosítók (MNB KB) megadásával a letölteni kívánt bibliográfiai rekordokat. A válogatáshoz segítségül - célszerûen egy külön ablakban - nézegetheti a bibliográfiát. A kijelölt rekordokat a program egy táblázatban gyûjti, amely a rekordazonosító mellett a könyv címét is feltûnteti. A felhasználó nyomógombbal jelzi, hogy befejezte a válogatást. A szerver program elindítja azt az alprogramot, amely a kijelölt rekordokat a HUNMARC file-ból (annak adott karakterkészletû változatából) kiválasztja és a megrendelõnek egy file-ba kiírja, tömöríti. A kiválogatott rekordok számával az elõfizetõ keretét csökkenti, a kiválasztott rekordok bejegyzéseit a válogató táblázatból törli és a letöltendõ/letöltött rekordok táblázatába viszi át. Ennek bejegyzései védettek (nem módosíthatók), jelezvén, hogy már teljesített a megrendelés. A teljesítést a program számára a szelektált HUNMARC file elõállítása jelenti, függetlenül attól, hogy a megrendelõ letöltötte-e azt magának. Ezt különben egy standard böngészõ funkcióval (pl. a Microsoft Internet Explorer jobbgombos context-menüjének "Save as Target", illetve a Netscape "Save this Link as" parancsával) teheti meg.
4. ábra
A teljesített megrendelések (letölthetõ állományok) az adott elszámolási idõszak végéig rendelkezésre állnak. Ekkor a szerver a megrendelõ lapokat a számlázásnak "átadja" (kinyomtatja) és ezek képezik a számlák mellékletét, egyben kiüríti a teljesített megrendelések táblázatát.
A fent vázolt szelektív bibliográfiai szolgáltatás azok számára is vonzó lehet, akik nehezen jutnak hozzá a nemzeti bibliográfiához és a bibliográfiai adatrekordokból mindössze néhányra van szükségük (gondolunk itt elsõsorban kis könyvtárakra, külföldi Hungarica intézményekre).
4 Folyamatban levõ fejlesztések, fejlesztési elképzelések
Bízva a jelenlegi fejlesztések kedvezõ fogadtatásában, további alkalmazásokat, szolgáltatásokat tervez bevezetni az Országos Széchényi Könyvtár. Ezek egyike egy olyan gyorstájékoztató bibliográfiai lista, amely heti 1-2 alkalommal a kötelespéldányként beérkezõ könyvek címérõl tájékoztat. A kötelespéldány gyorstájékoztató tételei minimális adattartalommal készülnek, szakjelzetek nélkül. A tervezett kiadvány elrendezése betûrendes, mutatója pedig a Magyar ISBN Iroda által jóváhagyott ISBN szám.
Készülhetne az egy csomagban elérhetõ füzetekhez közös, kumulált mutató.
A könyvszakma megfelelõ együttmûködése esetén a két tájékoztató kiadványhoz, vagy azok egyikéhez könyv-megrendelési rendszer kapcsolódhatna. A kiválasztott bibliográfiai tételhez olyan megrendelõlap kapcsolódna, amelyen magát a leírt kiadványt lehetne közvetlenül megrendelni. A lapok kitöltését részben a program biztosítaná, a kiadók és/vagy a hozzájuk kapcsolódó terjesztõk e-mail címére automatikussá tehetõ az elküldés.
Bõvíthetõek lennének a bibliográfiai füzetek tételei a leírt könyvek rövid tartalmi ismertetésével.
Nyilvánvaló, hogy ez az új megközelítés számos egyéb, jelenleg még be sem látható lehetõséget is kínálni fog a jövõben.