A Sun Grid Engine és a Globus rendszerek együttmûködése

Stefán Péter <stefan@iif.hu>

NIIFI


Az elõadás célja kettõs: egyrészt feltárni a Sun Grid Engine (SGE) programrendszer használatának fontosságát, másrészt megmutatni, hogy a Sun Grid Engine, akárcsak más helyi ütemezõ rendszerek képesek más a cluster-közi kommunikációra képes rendszerekkel (Globus Toolkit) való együttmûködésre.

A SGE rendszer a CODINE továbbfejlesztett és ingyenes változata. A SUN 2001 júliusában tette közzé a rendszer forráskódját. Feladata elsõsorban a nagy számítási igényû kötegelt feladatok menedzselése, sorokba szervezett futtatása. Használatának elõnyei (többek közt): a cluster különbözõ gépein a terhelés kiegyelnítése különféle terheltségi metrikák segítségével, valamint más párhuzamos környezettel történõ laza, illetve szoros együttmûködés automatizálásának képessége.

Kimutatható továbbá, hogy amennyiben egy cluster feldolgozó gépeinek ütemezõje akárcsak 20 százalékkal túlterhelt, úgy a párhuzamos kódrészeket szinkronizáló barrier mûveletek idõtartama drasztikusan megnövekedhet. Ez a helyzet elkerülhetõ a SGE segítségével: tehermentesíti a feldolgozó gépek ütemezõit, és így összességében hatékonyabb program-végrehajtást tesz lehetõvé.

A SGE helyi ütemezõ, hatóköre általában egyetlen cluster. Több cluster ütemezõ összeköttetésére szolgál a Globus Toolkits csomag. A két rendszer integrációjánál alapvetõen két mûveletet kell megoldani: feladatok transzformációja Globus-ról SGE-re, illetve viszont. Mindkét mûvelet számos konfigurálási operációval jár, és script-beállítással jár.