A Szent István Egyetem Könyvtárának közös katalógus fejlesztési projektje

Zalainé Kovács Éva PhD <ekovacs@omega.kee.hu>

Szent István Egyetem Könyvtára

Lengyel Mónika <moni@luna.ikk.sztaki.hu>

SZTAKI


A Szent István Egyetem 2000 január elsején alakult meg, három egyetem és két fõiskola integrációjaként. A jelenleg 10 karral rendelkezõ Egyetem 6 campuson fejti ki tevékenységét.

Az Egyetem az oktatás, kutatás információs infrastruktúrájaként Egyetemi Könyvtárt tart fenn. A Könyvtár egységes egyetemi szakkönyvtári rendszerként mûködik.

A szakkönyvtári rendszer intézményei struktúrájukban és elhelyezkedésükben követik az Egyetem szervezetét, mind a hat campuson mûködik tagkönyvtár


A Szent István Egyetem Könyvtára elsõdleges feladatának tatja, hogy az esélyegyenlõség alapján valamennyi oktató, kutató és hallgató részére megteremtse az azonos informálódási lehetõséget. Ennek érdekében közös katalógus létrehozása szükséges, hogy a Könyvtár állománya valamennyi tagkönyvtárból elérhetõ, lekérdezhetõ legyen és a feldolgozás meggyorsítása érdekében az adatcsere megvalósulhasson. A közös katalógus létrehozásához jó alapot nyújt, hogy 5 tagkönyvtár rendelkezik már ugyanazon integrált könyvtári rendszerrel, illetve azok egyes moduljaival.

A közös virtuális katalógus alapja a biztonságos informatikai hálózat megléte.

A fejlesztést két lépésben kívánjuk végrehajtani.


Az elsõ lépés gyorsan megtehetõ, és a meglévõ rendszerek egységesítésére és közös virtuális katalógus kialakítására irányul.

Eredményeképpen mind a hat könyvtárban teljesen egységes TINLIB V300 alapú rendszer fog mûködni.

Az egyes tagkönyvtárak saját rendszerüket építik, a kölcsönzés helyi szinten történik.

Az alapvetõ újdonság, hogy a TINWEB 4.0-s verziója lehetõvé fogja tenni, hogy egyetlen virtuális katalógusként láthassuk mind a hat könyvtár katalógusát.

A könyvtárosoknak többlet jogokat is biztosít a TINWEB 4.0. Õk ugyanis – a megfelelõ jogosultság birtokában – bizonyos rekordokat kijelölhetnek és azokat le-, illetve betölthetik a saját katalógusukba. Ez rendkívül egyszerûvé és hatékonnyá fogja tenni a rekordcserét az egyes könyvtárak között, meggyorsítja és egyszerûsíti a feldolgozás menetét.


A 2. lépésben fokozatosan kerülhet sor az 1990-es években fejlesztett TINLIB-rõl a fejlesztõ cég legújabb, Oracle alapú univerzális könyvtári rendszeréhez a QTÉKA-ra (Q Series magyar nyelvû változata). A QTÉKA mind felépítésében, mind szolgáltatásaiban megfelel az elfogadott nemzetközi és hazai könyvtári és informatikai szabványoknak, mely alapja a közös katalógus mûködtetéséhez szükséges adatcserének. A QTÉKA grafikus közös keresési felületén mindenki könnyen eligazodik, sõt teljes szövegû és multimédia anyagok visszakeresésre is alkalmas.

(QTÉKA mintakatalógus: http://library.waldorf.edu (userid: guest password: guest), Magyar QTÉKA honlap: http://www.qteka.hu).

A jelenleg számítógéppel feldolgozott dokumentum állomány áttöltése a TINLIB-bõl a QTÉKÁ-ba megoldott.

Ebben a rendszerben hatékonyabb és korszerûbb szolgáltatást tudunk majd nyújtani, és lehetõség nyílik arra, hogy a Szent István Egyetem Könyvtárának valamennyi tagkönyvtára egy közös katalógussal vegyen részt a Magyar Országos Közös Katalógus munkájában.