Szövegüzenet alapú Internet protokollok megvalósításainak konformancia-vizsgálata

TTCN-3 használatával

Fényes Gábor <gabor.fenyes@eth.ericsson.se>

Ericsson Magyarország Kft.


Az Ericsson Magyarország Konformancia és Szoftver Teszt Laborja világelsõként mutatta be TTCN-3 fordító és teszt futtató prototípusát valós teszt szituációkkal. Ezen legújabb, ETSI által kifejlesztett „Tree and Tabular Combined Notation” verzió célja egy még szélesebb felhasználói kör összebarátkoztatása a már így is közkedvelt tesztleíró eszközzel. Több új képesség – mint például a programozási nyelv-szerû felület – lett bevezetve, míg a gyakran használatos régi mûködésmódok megmaradtak. A tapasztalatok szerint TTCN-3-mal valóban egyszerûen készíthetõk mind megfelelõség- és mind terhelhetõség-tesztek bájt-kódolt (köztük az IPv6, a DNS, és a Diameter) Internet protokollok megvalósításaira.

Sok mai Internet protokoll azonban nem bájt-kódolt. Azok az IETF protokollok, melyek az RFC 822 általános üzenetformátumát követik, az ember által végezhetõ kényelmes dekódolhatóság érdekében szövegüzenet alapúak. Az SMTP, a HTTP, valamint legújabban a SIP emberi olvashatósága bizonyos kérdéseket vet fel implementációik TTCN-3 segítségével végzett tesztelésének egyértelmûsége kapcsán. A felmerülõ nehézségek és dilemmák abszolválása legtöbbször döntés meghozatalát kívánja vagy a rugalmasabb, vagy az automatikusabb tesztelhetõség javára.

Legfõbb érdeke az elõadásnak az, hogy rávilágítson a szövegüzenet alapú protokollok megvalósításainak TTCN-3 alkalmazásával történõ konformancia-tesztelése során tapasztalható tipikus problémákra. A téma megértéséhez elõször röviden áttekintjük a megfelelõség-vizsgálat gyakorlatát és a TTCN-3 tesztkörnyezetet. Bepillantás jelleggel szerepel továbbá, hogy hogyan írhatók konkrét tesztek a TTCN-3 teszt futtató prototípussal.