Az NIIF Szezam projektjét bemutató elõadás (Szezám:pilot projekt a hazai

szaktudományi portálrendszer létrehozására)

Kokas Károly Dr. <kokas@bibl.u-szeged.hu>

SZTE


Az internetes szakmai információs kapuk, ahogy a világban nevezik õket subject gateway-ek, szakmai portálok fõ feladata tehát, hogy olyan egy-egy szakmához, szakterülethez, tudományterülethez tartozó Internet BEJÁRATOKat hozzanak létre, amelyek rendelkeznek a következõ általános tulajdonságokkal:



tartalmazzák az adott szakterület szinte minden hazai internetes forrását. E jól tagolt VIRTUÁLIS LINKGYÜJTEMÉNYnek természetesen része kell legyen a szakma legfontosabb nemzetközi portáljainak, esetenként egyedi forrásainak is. Az hogy az adott szakmai portál a nemzetközi anyagot forrásszinten mennyire dolgozza fel, a hazai igényektõl és a tradícióktól is függ.


Olyan Web felületû, elosztott katalógusrendszer létrehozása tehát a cél, melynek fejezetei naprakészen összegyûjtik egy-egy téma hazai, illetve magyar nyelvû, Interneten hozzáférhetõ anyagainak hivatkozásait és hivatkozzák a nemzetközileg legfontosabb anyagokat, címeket is.

Elsõsorban a tudományos, illetve kutatáshoz vagy oktatáshoz kapcsolódó témák feldolgozására számítunk. Szükség van egy általános katalógusra, amely összegyûjti a különféle témákat (különféle szempontok szerint osztályozza, rendszerezi azokat) és az egész rendszer fõ belépési pontjaként mûködik, és szükség van az egyes szakterületek hozzáértõ, folyamatos feldolgozására. A különféle szakterületek gazdája (témagazda) más és más, így az egyes területek katalógusai akár különbözõ helyeken, Web szervereken valósulnak meg. Fontos, hogy az elosztott megvalósítás ellenére a teljes rendszer egységes legyen, mind felépítésében, mind formátumában. Csak így biztosítható a könnyû navigálás és az egyenszilárdságú tartalom, amely a minõségi szolgáltatásnak az alapfeltétele.


A fentiekbõl következik, hogy célszerû lenne olyan projektet építeni, ahol átveszünk, módosítunk, ill. kifejlesztünk egy olyan szoftvert, amely lehetõvé teszi, hogy egy elõre kialakult struktúrában az egyes témákért felelõs szakemberek távolról tudják menedzselni a saját szakterületüket.

A projekt az NIIF MT tanácsának támogatásával és egy dániai hasonló projekt szoftverének felhasználásával folyik.