A Jini technológia alkalmazása Grid rendszerek fejlesztésében

Juhász Zoltán, Dr. <juhasz@irt.vein.hu>

Veszprémi Egyetem

Andics Árpád <?>

Veszprémi Egyetem

Póta Szabolcs <?>

Veszprémi Egyetem


Az elmúlt évtizedben rendkívüli változások zajlottak le a párhuzamos számítógépek felhasználásában. Technológiai változások és gazdasági okok nyomán az évtized elejét uraló különleges architektúrákat öt-hat év alatt felváltották a tömeggyártással elõállított alkatrészekbõl álló számítógépek. Ezt követõen, a hálózati technológia fejlõdésének köszönhetõen, általánosan elfogadottá vált az olcsó személyi számítógépekbõl létrehozott párhuzamos rendszerek (cluster) alkalmazása számításigényes feladatokra. Mára lehetõvé vált szinte korlátlan méretû, földrajzilag elosztott számítógépekbõl álló, virtuális párhuzamos számítógépek, ún. metaszámítási (közkedvelt néven grid) rendszerek létrehozása. Ezen rendszerek létrehozása, mûködtetése és programozása azonban sok megoldandó problémát rejt.

A grid rendszerek mûködése alapvetõen különbözik a hagyományos párhuzamos számítógépekétõl. A földrajzi távolságok és a számítógép hálózat jelenléte miatt bármikor elõfordulhatnak hibák – egyes processzorok meghibásodhatnak, gépeket bármikor kikapcsolhatnak, az összekötõ hálózati rendszer meghibásodhat. Továbbá, a rendszert alkotó számítógépek különbözõ típusú processzorokat és operációs rendszereket tartalmazhatnak. Emiatt, a grid infrastruktúrának meg kell birkóznia a mûködési bizonytalansággal, az szoftver és hardver architektúra heterogén jellegével, valamint biztosítania kell a felhasználó távoli gépekhez való hozzáférésének menedzselését.

A Sun által kifejlesztett és 1999-ben bevezetett Jini technológia lehetõvé teszi digitális eszközök automatikus, emberi beavatkozás nélküli, ad hoc hálózatba kapcsolódását és együttmûködését. Az így létrejött hálózat (szolgáltatás federáció) dinamikus; az eszközök akkor kapcsolódnak be, illetve távoznak, amikor akarnak. A Jáva nyelvi környezetre építve, a Jini technológia olyan biztonságos, hibatûrõ, és platform-független elosztott objektum-orientált rendszer létrehozására alkalmas, mely soha nem látott mértékben leegyszerûsíti a számítógépek, digitális eszközök hálózatba kapcsolását, hálózati mûködését és azok együttmûködését.

Az elõadásban beszámolunk a Jini grid kutatási munkánk eddigi eredményeirõl. Ismertetjük tapasztalatainkat, valamint a kifejlesztett JM (Jini Metacomputing) rendszer felépítését, mûködését és programozási technikáját. A rendszer lehetõvé teszi különbözõ számítógépek egyszerû rendszerbe kapcsolását és így egy nagy közös erõforrás park létrehozását. Végezetül beszámolunk az egyetemi, valamint hazai egyetemek gépeibõl létrehozott klusztereken nyert futtatási tapasztalatokról.