XML webszolgáltatás készítése .NET platformon

Farkas Péter <pfarkas@avalon.aut.bme.hu>

BME-AUT


Ha végigtekintünk a most készülõ elosztott programok közt, észrevehetjük, hogy a fejlesztés egyre inkább a böngészõalapú kliensek felé tolódik el. Ez nem csupán a kis méretnek köszönhetõ, hanem a könnyebb programozásának is.

Az alkalmazások többsége valamilyen kapcsolatot – többnyire Interneten keresztül - tart fennt más programokkal, adatbázisokkal és igénybe veszik az általuk nyújtott szolgáltatásokat. Ilyeneket a programozónak gyorsan és könnyen (azaz olcsón) kellene írniuk, de látni fogjuk, ez nem megy olyan könnyen.

Egy univerzális programozott hozzáférésre van szükségünk, melyben az egyik gépen futó program felhasználhatja a másik gépen található alkalmazás szolgáltatásait. Az ilyen hozzáférés nemcsak gép-, hanem nyelvfüggetlennek is kell lennie. Mi legyen az átvitel nyelve? Az XML biztosítja a nyelvfüggetlenséget, hiszen szöveges módon írhatjuk le az általunk használt típusok nevét, és nem kell törõdnünk azzal, hogy a kliens oldalon milyen számábrázolás történik. A kiterjeszthetõségét kihasználva, definiálhatunk összetett típusokat is, amikre csak szükségünk lehet. Harmadikként: a tûzfalakon és a routereken csak HTTP kérések juthatnak át, az XML pedig ebbe beágyazható.
Erre építjük a szolgáltatásunkhoz kapcsolódó protokollokat, melyek azonosításához (WSDL), megtaláláshoz nyújtanak segítséget akár saját webszerveren (DISCO), akár nyilvántartásban (UDDI) szerepelnek.

A .NET a könnyû és hatékony fejlesztésre ad megfelelõ megoldást. A szolgáltatáshoz szükséges állományokat automatikusan generálja, beleértve a publikációs fájlokat is. Ebben a keretrendszerben a programozónak ténylegesen a kódoláson kívül más dolga nincsen, és ezzel elértük célunkat.

Ez az elõadás bemutatja a webszolgáltatás fejlesztésének minden fontosabb állomását és betekintést nyújt a .NET alapú fejlesztésbe egyaránt.