Komponens alapú programozás COM+ és .NET környezetben

Marossy Kálmán <coloman@avalon.aut.bme.hu>

BME-AAIT

Charaf Hassan Phd. <hassan@avalon.aut.bme.hu>

BME-AAIT


Az Internet elterjedése magával hozta a szoftverfejlesztés jelentõs változását. Míg bizonyos igények régen csak különleges szoftverekkel szemben voltak meg, mára általános követelményként fogalmazhatók meg egy jó webes alkalmazás készítésékor. Ilyen követelmények például az igen rövid elkészülési határidõ, kitûnõ minõség, gazdaságosság, a változó igényekhez való gyors alkalmazkodás lehetõsége, skálázhatóság, könnyû integrálhatóság, modellekhez való könnyû illeszthetõség.

Ezeket az igényeket csak valamilyen új szemlélet bevezetésével lehet tartani, ez a komponens alapú szoftverfejlesztés.

A komponens alapú szoftverfejlesztéshez elengedhetetlen egy infrastruktúra megléte, amelyen a komponensek igénybevehetnek bizonyos szolgáltatásokat, melyek általánosan szükségesek, és nagy munka lenne minden egyedi rendszerhez megvalósítani azokat. Több ilyen komponens futtató rendszer, infrastruktúra létezik, a legismertebbek a COM+, CORBA, EJB illetve a .NET.

A COM a Microsoft komponens rendszere (talán az egyik legtöbbet használt manapság), a COM+ pedig a COM további szolgáltatásokkal kibõvitett változata. Az évek során azonban kitûntek bizonyos nehézségek, ami miatt célszerû volt a .NET komponens futtató környezet elkészítése, ami a nehézségek eltûntetésén túl egy pár új, igen hasznos dolgot is hozott magával.

A .NET-ben megoldást látunk a komponens implementációs nyelvétõl független módon a komponenstõl való öröklõdésre, a COM-ban sokszor bosszantó verziókezelésre, az internethez szükséges biztonsági kérdésekre, a memóriakezelés automatizálására (szemétgyûjtés). Ezek mellett a .NET egy olyan Internetre termett platformfüggetlen futtatókörnyezet, mely átlátszóan tud együttmûködni a COM-mal.

Ez az elõadás egy koncepciót mutat be arra, hogy komponens szemlélettel hogyan érdemes fejleszteni – fõleg COM+ illetve .NET alapokra építve.