Speciális informatikai kurzusok a szegedi egyetemi szintû könyvtáros képzésben

Hegyi Ádám <adam_hegyi@hotmail.com>

SZTE Egyetemi Könyvtár


Szegeden a 2000/2001-es tanévtõl kezdve 5 éves a könyvtári - informatika szakos hallgatók képzése. Az új hálótervben a könyvtárosi alaptárgyak és informatikai kurzusok mellett speciálkollégiumok is helyt kaptak. A különbözõ témájú speciálkollégiumok célja a széles értelemben vett könyvtári informatika alkalmazási területeinek megismertetése. Így szövegek digitalizálásától kezdve az Európai Unió információs rendszerén át a humán informatikáig terjedõ témakörökben lehet elõadásokat hallgatni. Ezek a kurzusok elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtanak, amellyel szakdolgozati, vagy TDK témák kiválasztásához kívánnak hozzájárulni.

Kimondottan gyakorlati jellegû például az "EU információs rendszere" címû kurzus. Itt minden hallgatónak el kell sajátítania a szakirodalomból nyerhetõ elméleti ismerteteket, majd erre ráépülve egy írásos összegzést kell készíteniük egy-egy szakterület tájékoztatási rendszerérõl, mint például a K+F szakterület információs infrastruktúrája, vagy például az uniós könyvtári együttmûködés elemzése. Az írásbeli dolgozatok elkészítéséhez szükséges statisztikák, szakirodalom és az internet használata, mert mindig a lehetõ legfrissebb állapotról kell a hallgatóknak beszámolniuk. Az ilyen módon megszerzett ismeretekre épül rá - már a szeminárium keretein kívül - az önálló kutatás, amelynek során az Európai Unió szaktájékoztatásához szükséges adatokat szerzi meg a hallgató. Eredményes munka esetén a késõbbiekben lehetõség van TDK dolgozat, vagy szakdolgozat készítésére.

Az "Informatika alkalmazása a humán tudományokban" címû speciálkollégium célja szintén olyan, gyakorlati tudás átadása, amellyel a hallgató képes lesz egy-egy bölcsészethez kapcsolódó informatikai alkalmazásban résztvenni. Ehhez az órák elméleti anyagára építve minden diáknak ismertetnie kell egy-egy megvalósult projektet, majd a félév végeztével képesnek kell lennie egy-egy konrét alkalmazást megterveznie.