Online gazdasági informatika szótár fejlesztése

Pitlik László dr. <pitlik@miau.gau.hu>

Szent István Egyetem, Gazdasági Informatika Tanszé

Pásztor Márta Zsuzsanna <marta@miau.gau.hu>

Szent István Egyetem, Gazdasági Informatika Tanszé

Popovics Attila <popovics@miau.gau.hu>

Szent István Egyetem, Gazdasági Informatika Tanszé

Bunkóczi László <blaszlo@miau.gau.hu>

Szent István Egyetem, Gazdasági Informatika Tanszé

Petõ István <ipeto@miau.gau.hu>

Szent István Egyetem, Gazdasági Informatika Tanszé


agrármérnöki (ill. a humán erõforrás menedzser és a mûszaki gazdásági menedzser) szerves képzés részét képezi a Gazdasági informatika címû kötelezõ tantárgy, és az e tárgyhoz kapcsolódó szabadon választható tárgyak. A tárgy tanításában az elmúlt években a papír-alapú szakirodalmak helyett egyre inkább az online elérhetõ tanulmányok vették át a szerepet, tekintettel a téma dinamikusan fejlõdésére, mellyel a hagyományos jegyzetek újraírása és újranyomtatása nem tud lépést tartani. A tanszéki online kiskönyvtár szerepét a Magyar Internetes Agrárinformatikai Újság (MIAÚ ISSN 1419-1652: http://miau.gau.hu) képezi, melynek felkért szerzõi téma-specifikus munkákkal bõvítik a rendelkezésre álló tananyagokat is. Az anyagok közötti kiigazodást eddig alapvetõen a különféle szintû képzések (nappalos, levelezõ) számára létrehozott navigációs oldalak, és a szerver-oldali (htdig alapú) keresés segíti.

Ezeken túlmenõen – elsõsorban a hallgatók részérõl – felmerült az igény a napról-napra bõvülõ tartalom "gerincét" jelentõ kulcsszavak, rövidítések összefoglalására, a hozzájuk kapcsolódó MIAÚ és külsõ források összegyûjtésére és a szakszavak közötti kapcsolatok feltárására. A feladat megvalósítását a tanszék munkatársainak szakmai segítsége és felügyelete mellett a hallgatók végzik. Az így megvalósuló speciális értelmezõ szótár elérhetõségét szabadon biztosítjuk minden hallgatónak és érdeklõdõnek.

A közzétételhez elõször is a standardizált formát kellett kidolgozni. A bõvülõ és módosuló tartalomra való tekintettel célunk a megfelelõ adatbázis-szerkezet kialakítása, a statikusan egymás mellé rendelt lapokkal szemben. A megjelenítõ felületben a komfortosan használható dinamikus HTML alapú oldalakat látjuk célszerûnek, a szavak katalogizált megjelenítésén túl szabad szöveges lekeresést is lehetõvé téve.

Elõadásunkban a fejlesztés lépéseit és eredményét kívánjuk bemutatni.