Ultrarövidtávú meteorológiai elõrejelzõ rendszer párhuzamosítása a P-GRADE

fejlesztõkörnyezettel

Lovas Róbert <rlovas@sztaki.hu>

MTA SZTAKI

Horváth Ákos dr. <horvath@met.hu>

Országos Meteorológia Szolgálat


Az Országos Meteorológiai Szolgálat által kifejlesztett Mezoskálájú Analízis és Ultrarövidtávú Elõrejelzõ Rendszer (MEANDER) alapvetõen fontos, életvédelmi feladatokat lát el: a beérkezõ mérések és elõzetes számítások felhasználásával idõjárási riasztásokat készít, amely fontos adalékot jelent pl. a Balatoni Viharjelzés vagy a Repülésmeteorológiai Szolgálat munkájához.

A MEANDER-ben számos nagy számításigényû feladat található, melyek idõben történõ elkészítése lehetetlen lenne az eljárások hatékony párhuzamosítás nélkül. A szekvenciális FORTRAN és C++ programkód párhuzamosítására az MTA SZTAKI és a Miskolci Egyetem által kifejlesztett P-GRADE grafikus programozási környezetet használtuk, ami hatékony támogatást nyújt a párhuzamos alkalmazások teljes fejlesztési életciklusához.

A cikkben ismertetjük néhány alapvetõen fontos, a P-GRADE programfejlesztõ környezet segítségével párhuzamosított ultrarövidtávú elõrejelzési eljárás rövid leírását és párhuzamosításának menetét a tervezési fázistól, a hibakeresésen át a teljesítményanalízisig. Bemutatjuk továbbá a futtatások eredményeit, mind szuperszámítógépes, mind klaszteres környezetben, illusztrálva a P-GRADE rendszer hatékony felhasználását mindkét platformon.