Mi a grid?

Németh Zsolt <zsnemeth@sztaki.hu>

MTA SZTAKI


Elosztott alkalmazásokat végre lehet hajtani hagyományos környezetben, mint például a de facto szabvány PVM és MPI, vagy az utóbbi idõben megjelent, gridnek nevezett szoftver rendszeren. Mindkét esetben a cél a processzek és erõforrások kezelése, illetve az alkalmazás számára egy absztrakt réteget biztosítani az elosztott erõforrások virtuális egyesítésével.

Míg a hagyományos környezetek széles körben ismertek és számos projektben kerültek felhasználásra, a grid újnak mondható (1999-ben: “még nincsenek grid rendszerek”). A grid célja földrajzilag szétszórtan található erõforrások megosztott, közös használata kontrollált, biztonságos és kölcsönösen elõnyös módon; ezen túlmenõen azonban nincs pontos definíció a gridre. Néhány definíció a grid tulajdonságain alapul (földrajzilag elosztott, inhomogén, nagy teljesítményû, stb.), mások a grid komponenseibõl indulnak ki (szolgáltatások, rétegek, protokollok, stb.) Valamennyi ilyen irányú kísérlet azt próbálta megragadni, hogy hogyan lehet gridet létrehozni és az milyen.

A cikkben bemutatásra kerülõ elemzés azt vizsgálja, hogy mit kell egy grid rendszernek nyújtania. Sem az ismert tulajdonságok, sem az általásosan elfogadott grid szolgáltatások önmagukban nem tesznek egy elosztott környezetet grid-szerûvé. Sokkal inkább elmondható, hogy a grid rendszerek szemantikailag különböznek a hagyományos környezetektõl azáltal, hogy megvalósítják a felhasználó és az erõforrás absztrakcióját.

A cikk a hagyományos rendszerek és a grid informális összehasonlításán alapul különbözõ absztrakciós szinteken és kimutatja, melyek az alapvetõ különbségek. Egy új, szemantikai definíciót ad a grid rendszerekre, amely eltérõ megközelítésû az eddigi, technikai jellegû definícióktól.