Központi információs rendszerek és fejlesztések a Szent István Egyetemen

Ritter Dávid <rdavid@zeus.gau.hu>

Szent István Egyetem


Központi információs rendszerek és fejlesztések a Szent István Egyetemen

Az új, központi informatikai rendszerek bevezetése (ügyvitel, illetményszámfejtés és munkaügy, tanulmányi rendszer) jelentõsen megnövekedett terhelést és számos új feladatot jelent az egyetemi informatikai szakemberek számára. Az egyetem mindennapi ügymenete, mûködése elsõdlegesen ezektõl az informatikai rendszerektõl függ. A megfelelõ mûködés és rendelkezésre állás biztosítása kiemelten fontossá vált. A hálózati forgalom növekedése komoly beruházásokat, eszközbeszerzést, sávszélesség növelést követelt meg. A minden egyetemen tapasztalható munkaerõhiány miatt különösen fontossá vált a megfelelõ rendszerfelügyelet és felhasználói támogatás biztosítása.

Elõadásomban a Szent István Egyetemen használt rendszerek bevezetési tapasztalatairól, az üzemeltetési feltételekrõl, az üzemszerû mûködés biztosításának lehetõségeirõl kívánok áttekintést adni. Az érintett rendszerek a következõk:

ügyviteli rendszer (TÜSZ)

illetményszámfejtés (BERENC)

tanulmányi rendszer (NEPTUN)

A bevezetés és az üzemeltetés során a megfelelõ szerverpark, a jól szegmentált alhálózatok és az elegendõ kapacitással rendelkezõ helyi gerinchálózat kialakítása bizonyult kritikusnak. Az üzemeltetési tapasztalatok azt mutatják, hogy a jól szervezett felügyelet valamint a homogén, koncepciózusan felépített eszközpark elengedhetetlen a megfelelõ mûködés biztosításához. A felügyelet, üzemeltetés és felhasználói támogatás átgondolt tervezése teszi lehetõvé, hogy a közismerten munkaerõhiánnyal küzdõ egyetemeken feladatkritikus alkalmazások bevezetése lehetõvé váljon.