Dokumentumok és prezentációk környezetfüggetlensége és hordozhatósága

Holl András <holl@konkoly.hu>

MTA CsKI

Kadlecsik József <kadlec@sunserv.kfki.hu>

MTA KFKI RMKI SzHK

Telbisz Ferenc <Telbisz@sunserv.kfki.hu>

MTA KFKI RMKI SzHK


Ma már elengedhetetlen szükséglet a számítógéppel létrehozott dokumentumaink cseréje (másokkal vagy különbözõ rendszerek között), újrafelhasználhatóságuk és archiválhatóságuk nemkülönben. Rövid üzeneteket (e-mail), képeket, kinyomtatandó/megtekintendõ, máskor szerkesztendõ szövegeket küldünk, web oldalakon adunk közre információt, vagy ily módon kívánunk információhoz jutni, táblázatokat cserélünk, esetleg a rajtuk operáló programokkal együtt, prezentációinkat kívánjuk idegen környezetben bemutatni, elektronikus formanyomtatványokat kell kitöltenünk és kitöltetnünk. Nem szabadna elõfordulnia, hogy egy dokumentumot valaki ne tudjon fogadni, más számítógép, más program, más környezet akadálya legyen ennek. Ugyancsak fontos szempont, hogy az imént felsorolt dokumentumokat évek, évtizedek múlva is elõvehessük, esetleg teljesen más számítástechnikai környezetben újrafelhasználhassuk.


Manapság a Microsoft Windows operációs rendszerének, valamint az MS Office csomag változatai széles körben elterjedtek, némelyik dokumentumtípus esetén „de facto” szabványt képeznek, míg más típusokat több elterjedten használt rendszer segítségével is kezelhetünk. A fentebb felsorolt kívánalmak korántsem valósulnak meg teljesen, vagy akár csak elfogadható mértékben. A számítógépes kommunikációnak sok problémája van még – például az inkompatibilitás, nem megfelelõ funkcionalitás. Elõadásunkban ezt a helyzetet kívánjuk megvizsgálni, mind elvi, mind gyakorlati síkon.


Megpróbálunk bemutatni néhány, a számítógépes dokumentumok cseréjében szóbajövõ formátumokkal szemben támasztható igényt, és megnézzük, a létezõ szabványok mennyiben felelnek meg ezeknek; a gyakorlatban választható formátumoknak milyen elõnyeik és hátrányaik vannak. Felvázoljuk az ideális dokumentumkezelõ szoftverek néhány vonását, és megvizsgáljuk, mire képes a jelenleg rendelkezésre álló szoftverek némelyike. Végül azt a következtetést vonjuk le, hogy a kívánalmaknak leginkább megfelelõ szoftverek és formátumok használata esetén is céltudatosan kell megválasztani, mikor melyiket használjuk, valamint a szoftverek beállításait és a formátumok nyújtotta lehetõségeket is óvatosan kell alkalmazni.