Az Internet biztonságos és szabályozott elérése(tartalombiztonság) az oktatási

intézményekben

Edelényi András <krisztina.kovacs@his.hu>

HIS Software Kft.


Napjaink informatikai rendszerei egyre nagyobb mértékben kötõdnek az Internethez, az Internet nyújtotta szolgáltatásokhoz. Ezt a tendenciát az oktatási intézmények is követik, hiszen a tudás elsajátításához, a diákok színvonalas oktatásához valamint a napi kapcsolattartáshoz elengedhetetlen az Internet jelenléte. Azonban ezek a változások nem csak komoly erõforrások árán valósíthatóak meg, hanem teret adnak egy minden eddiginél nagyobb kommunikációs csatorna igénybevételére. Sajnos az Internet árnyoldalát is figyelembe kell venni, hisz a növekedés sérülékenységet, sebezhetõséget és az esetlegesen elpazarolt erõforrásokat is magával vonja.


Elõadásunk a tartalom biztonságával foglalkozik, hiszen tapasztalható, hogy az általános hozzáférési problémák után ez a második olyan, igen komoly probléma, mellyel az oktatási intézményeknél találkozhatunk. Egyrészt a vírusokról, vandálokról és rosszindulatú kódokról van szó, melyek igen komoly karokat tudnak okozni egy hálózatban, másrészt arról, hogy az Internet elérések szabályozatlansága révén rengeteg anyagi és szellemi erõforrást pazarolnak el az oktatási intézmények azáltal, hogy bárki bármihez hozzáférhet az Interneten. Az oktatási intézményeknek elõírás, hogy csak a diákok pozitív irányban történõ fejlõdését szabad támogatniuk, márpedig az Internet adta lehetõségek sajnos sokszor rossz irányba terelik el a tudást és érdeklõdést.


Mindezek kiszûrésére, irányítására születtek különbözõ megoldások. Ezekben a rendszerekben fontos hangsúlyt kap, hogy igen nagy számú hálózati munkaállomásról, felhasználóról van szó, ezért olyan megoldásokat kell alkalmazni, melyek központilag végzik el az ellenõrzést. Emellett fontos, hogy, például az Internetes hozzáférések szabályozását akár egyedileg, személyenként is be lehessen állítani, hiszen mindenkire más-más szabályok vonatkozhatnak. Ezek a megoldások képesek az oktatási intézmények - a diákok Internet használatáról hozott - biztonsági politikáját a valóságban is megvalósítani. A központi riasztás és irányítás, az automatikus frissítések és az egyre megújuló technológiák ma mar szinten elengedhetetlen követelménynek. Felhívjuk figyelmüket arra, hogy a tartalombiztonság, valamint a nagy rendszerek esetében kiemelkedõ fontossága van a magas rendelkezésreállásnak, a folyamatos mûködésnek. A nagy mennyiségek eseten a terhelés megosztása is nagyobb szerepet kap, pontosan azon célból, hogy a stabil rendszerkihasználtságot biztosítsunk és elkerüljük az esetleges túlterheltséget.



Összefoglalva, az elõadásunkban ezt a területet szeretnénk körüljárni, megmutatni a legújabb gateway típusú tartalombiztonsági megoldásokat, a legújabb védelmi és teljesítményt javító technológiákat valamint a modulárisan felépített védelmi rendszerek kialakításának lehetõségét.