Független anti-vírus tesztelés

Dr. Leitold Ferenc

Veszprog Kft., Veszprémi Egyetem Információs Rendszerek Tsz.

fleitold@veszprog.hu


A szoftver tesztelőknek és minőségbiztosítási szakembereknek a szoftverüket a lehetséges legnagyobb variációjú környezetben kell tesztelniük. Az anti-vírus termékek esetén ez sokkal bonyolultabb, hiszen a termékek folyamatosan változnak, újabb és újabb eljárásokat tartalmaznak. Az anti-vírus rendszerek több tízezer keresési és eltávolítási algoritmust használnak, melyeket egyrészt nagy számú víruspéldányon, másrészt vírusmentes állományokon kell tesztelni. A tesztelési eljárás célja nem az anti-vírus szoftverek rangsorolása, a teszteredmények nem jelentik azt, hogy az egyik anti-vírus szoftver jobb, mint a másik. A teszteredmények csupán azt mutatják, hogy az anti-vírus rendszerek bizonyos esetekben hibásan működnek. Fő célunk, hogy a teszteredményekkel segítsük a számítógép-felhasználókat az anti-vírus szoftver választásában, illetve segítsük az anti-vírus fejlesztőket, hogy a terméküket jobbá és hibamentessé tegyék.

Bevezetés


Napjainkban egyre többen kerülünk a kérdés elé, hogyan oldjuk meg adataink és számítógépes rendszerünk vírusok elleni védelmét. Sok lehetőség adott, számos vírusirtó különböző tudással, támogatással és árfekvéssel áll rendelkezésre. Mind a felhasználók, mind pedig a fejlesztő cégek szempontjából elengedhetetlenül fontos feladat, hogy az egyes vírusvédelmi programok, rendszerek tudása korrekt módon megismerhető legyen. Sajnos a feladat nem egyszerű, a vírusvédelmi programok, rendszerek több tízezer vírust azonosító és eltávolító eljárásait nem könnyű tesztelni. Az előadás egy olyan automatikus, illetve fél-automatikus rendszert mutat be, mely képes arra, hogy vírusadatbázisában lévő vírusokat ellenőrzött körülmények között szaporítsa, majd a tenyésztett vírusokon tesztelje a vírusvédelmi programokat, rendszereket, mind keresési, mind pedig irtási szempontból különböző platformok alatt. Az ezt követő kiértékelés során összesített eredmények mutatják a vírusvédelmi programok, rendszerek gyenge pontjait.


Az OMFB IKTA támogatásával létrejött projekt során egy speciális többfunkciós cluster kiépítése történt meg PC-s hardverarchitektúrából, alapvetően vírustenyésztési, ill. víruskereső tesztelési feladatokra. Alapvető célunk volt, hogy a rendszerrel minél több vírus tudjunk letenyészteni, illetve egy olyan rendszert kidolgozni, amely automatizáltan a tenyésztés mellett megoldja a víruskereső szoftverek tesztelését a tenyészett a vírusokon, majd kimutatást készít az egyes víruskeresők találati, irtási eredményeiből. Ily módon a többfunkciós állomások (kliensek) feladatkiosztása a vezérgépen (szerver) keresztül egy prioritási szintrendszer alapján történik. A kliensek köre dinamikusan változhat, kliensek kapcsolódhatnak a szerverre, illetve kapcsolódhatnak le onnan.


A projekt eredményeként egy olyan minőségbiztosítási szolgáltatást sikerült kifejlesztenünk, mely mind a felhasználókat segítheti vírusvédelmi rendszerük kialakításában, mind pedig az anti-vírus fejlesztőket rendszerük tökéletesítésében.

1. Vírustenyésztő rendszer


A vírusok típusától függően a tenyésztő rendszer

együttese.

A tenyésztő rendszer az egyes vírusok tenyésztését a vírus típusától függő algoritmus szerint és eszközök felhasználásával végzi. A tenyésztés szempontjából az alábbi vírustípusokat különböztetjük meg:

1.1. DOS file-vírusok


DOS file-vírusok esetén a tenyésztés DOSemu vagy VMware alatt történik, mivel így a rendszer kívülről könnyen ellenőrizhető. Adott egy DOSemu/VMware image, amely egy lementett, mount-olható (8832-es offszettől) file. Ebbe generál a rendszer egy autoexec.bat-ot, mely felváltva, ciklikusan lefuttatja a goat file-okat és a vírushordozó programot. Az autoexec mindenféle műveletet tartalmazhat, másolást, futtatást, stb. A DOSemu futását kívülről egy program figyeli, és amennyiben az megadott idő (2 perc) múlva sem áll le, automatikusan leállítja. A tenyésztés végén a rendszer megvizsgálja, hogy mely file-ok változtak és melyek nem. Amennyiben valamelyik goat file megváltozott, úgy a rendszer elmenti a változott file-okat. Megvizsgálja továbbá, hogy más programrészeket tartalmazó programterületek változtak-e. Ha igen, akkor azok is mentésre kerülnek.

1.2. Win32 file-vírusok (NE/PE)


A tenyésztés lényegében ugyanúgy zajlik, mint a DOS-os file-vírusoknál, néhány szükségszerű különbséggel:


A tenyésztési környezet függ a használt programtól, mivel VMWare esetén speciális image-re van szükség, míg Win4Lin esetén elég egy könyvtárat kijelölni a natív file-rendszeren. Minden esetben a program másolja ki a (remélhetőleg) fertőzött file-okat egy megadott helyre, ahol ugyanúgy egy előzetes összehasonlító eljárás alapján történik a mentés, mint a DOS vírusok esetén.

1.3. Boot vírusok


A boot-vírusok tenyésztése a DOS vírusok tenyésztéséhez hasonlóan DOSemu vagy VMWare alatt történik. A boot vírusok tenyésztése során azonban nem file-okat, hanem a fertőzött lemez image-eit kell elmenteni. A különböző lemezformátumokhoz különböző emulátorfuttatások tartoznak. A tenyésztés nehézsége abban áll a file-vírusok tenyésztéséhez képest, hogy itt futásonként csak egy boot szektor, illetve MBR lesz fertőzött. Ez azt jelenti, hogy újabb fertőzések eléréséhez többször kell indítani az emulátort. Külön problémát jelent, ha olyan floppy-n vagy floppy image-en található olyan boot-vírusról van szó, amely a lefutása után nem képes az eredeti operációs rendszert elindítani. Ilyen esetben először a merevlemez (HD) image fertőzését végezzük el, majd ezt követően kerül sor a fertőzött HD image használatával floppy image-ek fertőzésére.

1.4. Makró vírusok


A makróvírusok tenyésztése a Win32 file-vírusok (NE/PE) tenyésztéséhez hasonlóan szintén Windows emuláló programmal történik. A tenyésztés végrehajtását ezen belül egy automatizáló program vezérli. A tenyésztés lényegében abból áll, hogy a megfelelő makrózási lehetőséget biztosító program (Word, Excel...) elindítása után beolvassa a fertőzött file-t, majd új file-okat nyit, elmenti őket, létező file-okat olvas be, és elmenti más helyre. A makrózási lehetőséget biztosító programból történő kilépést követően a rendszer összehasonlítást végez, azonban a korábbi esetektől eltérően itt a dokumentumok makróit vizsgálja meg. A dokumentum makróinak száma, elnevezései és tartalma alapján dönti el, hogy mely dokumentumok lettek fertőzöttek.

1.5. Script vírusok


A script vírusok tenyésztése VMware alatt futó Windows operációs rendszer alatt történik. A vírusos állomány lefuttatása / betöltése után várakozunk arra, hogy a vírus maga küldözgessen e-mail-eket, benne újabb víruspéldányokkal. A sikeres tenyésztés szempontjából alapvető fontosságú, hogy a vírusok számára megfelelő táptalajt biztosítsunk. A Script vírusok tenyésztéséhez a konkrét vírus működésétől függően szükséges a megfelelő levelezést biztosító alkalmazás (Outlook, Outlook Express), illetve a script végrehajtásához szükséges Microsoft Host Scripting. A megfelelő levelezést biztosító alkalmazásnál szükséges a vírus működéséhez szükséges paraméterek beállítása (pl. címlista). A tenyésztett vírusokat egyszerűen elmenthetjük a címlista által megadott címre érkező levelek mentésével.

2. Anti-vírus tesztelő és kiértékelő rendszer


Az anti-vírus programok tesztelése két fő részből áll: Az anti-vírus programok futtatása során elkészül a víruskeresésről és/vagy vírusirtásról szóló, a program tevékenységeit rögzítő naplófile. A vírusirtás során a futtatás további “eredménye” azok az állományok, amelyek esetén megtörtént a vírusirtás. A naplófile és a vírustalanított file-ok vizsgálatát végzi az eredmények kiértékelését végző rendszer.

2.1. Anti-vírusok futtatása


Az anti-vírus programok futtatása történhet egyrészt “native” környezetben” és emulált környezetben egyaránt. Az automatikus végrehajtást azon anti-vírus programok esetén, melyek parancssorban nem paraméterezhetők, a WinTask és a MacroExpress makrózási lehetőséget biztosító segédprogramokkal oldjuk meg. Az egyes anti-vírusokat külön-külön kell futtatnunk különböző operációs rendszerek alatt és a keresést befolyásoló különböző beállítások mellett (pl. heurisztika bekapcsolása).

2.2. Eredmények kiértékelése


Az eredmények kiértékelése fertőzött file-onként a mellékelt algoritmus szerint történik. A kiértékelés során különös figyelmet érdemel a vírustalanított állomány és az eredeti goat állomány összehasonlítása. Itt “azonos”-nak fogadunk el olyan, egyébként néhány byte-ban különböző állományokat is, melyek esetén a működőképesség nem változott. Tesszük ezt azért, mert léteznek olyan vírusok, melyek esetén nem létezik olyan algoritmus, melynek segítségével az eredeti állomány visszaállítható (pl. a vírus nem tárolt el elegendő információt a visszaállításhoz). Egy vírus valamennyi példányának ellenőrzését követően egy összesítés történik, mely statisztikailag tartalmazza a helyes felismerés és irtás arányát.

3. Előzetes eredmények

3.1. Tenyésztési eredmények


A vírusok tenyésztését három fázisban végeztük (2001. december 31-ig). Az egyes fázisok között értékeltük a tenyésztési eredményeket és ezek alapján módosítottunk a tenyésztési eljáráson a hatékonyság növelése érdekében. Az egyes tenyésztési fázisok tenyésztési eredményei az alábbiak:


Tenyésztésre került vírusok száma

Tenyésztett vírusminták száma

Tenyésztés ideje

1. fázis

10911

1766781

1 hét

2. fázis

2196

651350

2 hét

3. fázis

11642

12359729

29 hét

Összesen

26749

14777860

32 hét



Az állományok nagy száma miatt a tenyésztett vírusokat DAT archiváló egységen rögzítettük.

Az elkészült vírusminta-adatbázis kiváló alapot jelent az anti-vírus programok tesztelésére, melyet a tenyésztéssel párhuzamosan kezdtünk el.


3.2. Hardware és szoftver környezet

A teszteléshez az alábbi rendszereket használtuk:

Intel celeron processor 333-433MHz , 64-128Mb SDRAM

Operációs rendszerek: Windows 95,98,Me,NT4,2000; DOS; Debian GNU/Linux 2.2

3.3. Tesztelt vírusok


A teszteléshez a 3.1. fejezet táblázatában meghatározott vírusokat használtuk

3.4. Tesztelt anti-vírus programok


Az alábbi anti-vírus programokat teszteltük:

3.5. Keresési/találati eredmények

Az egyes anti-vírusokat a tesztelendő vírusok kisebb (kb. 700000 – 1000000 fertőzött állomány) csoportjára futtattuk. Az alábbi táblázatok a naplófile-t korrektül létrehozó anti-vírusok összesített információit tartalmazza a létrehozott naplófile alapján.


F-Secure

Scanned

Infected

Disinfected

Win95

14777860 (100%)

12003735 (81,23%)

9494197 (64,25%)

Win98

14777860 (100%)

12003735 (81,23%)

22923 (0,16%)

WinMe

14777860 (100%)

12003735 (81,23%)

9494197 (64,25%)

WinNT

14777860 (100%)

12003735 (81,23%)

9494197 (64,25%)

Win2000

14777860 (100%)

12003735 (81,23%)

9494197 (64,25%)


A F-Secure tesztelését Windows 98 alatt, az alacsony eltávolítási arányt igazolandó, kétszer végeztük el, különböző számítógépen.



Sophos Sweep

Scanned

Infected

Disinfected

Win95

14777860 (100%)

11897279 (80,51%)

0 (0%)

Win98

14777860 (100%)

11897279 (80,51%)

0 (0%)

WinMe

14777860 (100%)

11897279 (80,51%)

0 (0%)

WinNT

14777860 (100%)

11901163 (80,51%)

0 (0%)

Win2000

14777860 (100%)

11901163 (80,51%)

0 (0%)

DOS

14777860 (100%)

11901163 (80,51%)

0 (0%)

Linux

14777860 (100%)

11901163 (80,51%)

0 (0%)


A Sophos termékek nem képesek a vírust eltávolítani a programállományokból.


VirusScan

Scanned

Infected

Suspicious

Disinfected

Win95

N/A

N/A

N/A

N/A

Win98

N/A

N/A

N/A

N/A

WinMe

N/A

N/A

N/A

N/A

WinNT

14777860 (100%)

11952446 (80,88%)

N/A

9680696 (65,51%)

Win2000

14777860 (100%)

11952446 (80,88%)

N/A

9680696 (65,51%)

DOS

14777860 (100%)

11901163 (80,51%)

22033717 (14,91%)

9626297 (65,14%)

Linux

14777860 (100%)

11901163 (80,51%)

22033717 (14,91%)

9626297 (65,14%)


A VirusScan tesztelése során Windows 95,98 és Me alatt olyan probléma merült fel, mely megakadályozta a naplófile készítését. Ilyen esetben a tesztelést megismételtük, melynek során a probléma ugyanúgy jelentkezett.

VirusBuster

Scanned

Infected

Suspicious

Disinfected

Win95

14777860 (100%)

8363238 (56,59%)

1598856 (10,82%)

3555510 (2,41%)

Win98

14777860 (100%)

8363238 (56,59%)

1598856 (10,82%)

3555510 (2,41%)

WinMe

14777860 (100%)

8363238 (56,59%)

1598856 (10,82%)

3555510 (2,41%)

WinNT

14777860 (100%)

8372534 (56,66%)

1594178 (10,79%)

3593915 (2,43%)

Win2000

14777860 (100%)

8372534 (56,66%)

1594178 (10,79%)

3593915 (2,43%)

DOS

14777860 (100%)

9157338 (61,97%)

1409603 (9,54%)

3555510 (2,41%)

Linux

14777860 (100%)

9157338 (61,97%)

1608144 (10,88%)

3555510 (2,41%)



Frisk’s F-PROT

Scanned

Infected

Disinfected

Win95

14777860 (100%)

11802879 (79,87%)

9850145 (66,65%)

Win98

14777860 (100%)

11802879 (79,87%)

9850145 (66,65%)

WinMe

14777860 (100%)

11802879 (79,87%)

9850145 (66,65%)

Win2000

14777860 (100%)

11802879 (79,87%)

9850145 (66,65%)

WinNT

14777860 (100%)

11802879 (79,87%)

9850145 (66,65%)

DOS

14777860 (100%)

11802879 (79,87%)

9850145 (66,65%)



Norton Antivirus

Scanned

Infected

Disinfected

Win95

14777860 (100%)

11589225 (78,42%)

2323098 (15,72%)

Win98

14777860 (100%)

11589225 (78,42%)

2323098 (15,72%)

WinMe

14777860 (100%)

11589225 (78,42%)

2323098 (15,72%)

WinNT

14777860 (100%)

11264025 (76,22%)

2065096 (13,97%)

Win2000

14777860 (100%)

11264025 (76,22%)

2065096 (13,97%)



A többi anti-vírus esetén (Panda, Kaspersky, Virobot, Norman) a tesztelési eljárás során olyan probléma merült fel, mely megakadályozta a naplófile készítését. Ilyen esetben a tesztelést megismételtük, melynek során a probléma ugyanúgy jelentkezett.


A keresésre vonatkozó tesztelési eredmények alapján megállapíthatjuk, hogy a tesztelési eljárást korrektül végrehajtó és a naplófile-t elkészítő anti-vírusok közül egyedül a Frisk cég F-PROT termékére igaz az, hogy platformtól függetlenül pontosan ugyanazt a szolgáltatást képes nyújtani.

3.6. Irtási eredmények


Az egyes anti-vírusokat a tesztelendő vírusok kisebb (kb. 700000 – 1000000 fertőzött állomány) csoportjára futtattuk. Az alábbi táblázatok az irtott állományok vizsgálata során készültek. Az összehasonlíthatóság kedvéért minden anti-vírus esetén az általa irtott (irtani próbált) állományok számának arányában adjuk meg az irtási eredményeket.


F-Secure



Win95

Win98

WinMe

WinNT

Win2000

A tisztított file kisebb

1,40%

N/A

1,40%

1,40%

1,40%

0 érték változott a file-ban

3,63%

N/A

3,63%

3,63%

3,63%

A tisztított file több, mint 16 byte-tal hosszabb

1,61%

N/A

1,61%

1,61%

1,61%

0 byte változott a programkódban

2,14%

N/A

2,14%

2,14%

2,14%

EXE file kezdete megváltozott

0,16%

N/A

0,16%

0,16%

0,16%

CS:IP/SS:SP változott

1,01%

N/A

1,01%

1,01%

1,01%

EXE header mérete változott

0,81%

N/A

0,81%

0,81%

0,81%


Windows 98 alatt az F-Secure minimális mennyiségű vírust irtott, mely így nem képezheti az analízálás alapját.


Frisk’s F-PROT



Win95

Win98

WinMe

WinNT

Win2000

DOS

A tisztított file kisebb

1,64%

1,64%

1,64%

1,64%

1,64%

1,63%

0 érték változott a file-ban

4,38%

4,38%

4,38%

4,38%

4,38%

4,40%

A tisztított file több, mint 16 byte-tal hosszabb

1,30%

1,30%

1,30%

1,30%

1,30%

1,48%

0 byte változott a programkódban

3,86%

3,86%

3,86%

3,86%

3,86%

3,91%

EXE file kezdete megváltozott

0,44%

0,44%

0,44%

0,44%

0,44%

0,44%

CS:IP/SS:SP változott

1,35%

1,35%

1,35%

1,35%

1,35%

1,49%

EXE header mérete változott

0,81%

0,81%

0,81%

0,81%

0,81%

0,95%


Az egyes operációs rendszerek alatt minimális különbség mutatkozott az irtási tulajdonságokat tekintve.


Kaspersky Anti-Virus Personal Pro



Win95

Win98

WinMe

WinNT

Win2000

A tisztított file kisebb

1,40%

1,40%

1,39%

1,40%

1,40%

0 érték változott a file-ban

3,57%

3,57%

3,56%

3,57%

3,57%

A tisztított file több, mint 16 byte-tal hosszabb

1,61%

1,61%

1,43%

1,61%

1,61%

0 byte változott a programkódban

2,07%

2,07%

2,02%

2,07%

2,07%

EXE file kezdete megváltozott

0,11%

0,11%

0,11%

0,11%

0,11%

CS:IP/SS:SP változott

0,97%

0,97%

0,97%

0,97%

0,97%

EXE header mérete változott

0,77%

0,77%

0,70%

0,77%

0,77%


Az egyes operációs rendszerek alatt minimális különbség mutatkozott az irtási tulajdonságokat tekintve.


Norman Virus Control



Win95

Win98

WinMe

A tisztított file kisebb

3,35%

3,35%

3,35%

0 érték változott a file-ban

5,73%

5,73%

5,73%

A tisztított file több, mint 16 byte-tal hosszabb

3,69%

3,69%

3,69%

0 byte változott a programkódban

34,66%

34,68%

34,68%

EXE file kezdete megváltozott

0,04%

0,00%

0,00%

CS:IP/SS:SP változott

36,91%

36,88%

36,88%

EXE header mérete változott

3,35%

3,31%

3,31%

A Norman Virus Control-nak csak az említett operációs rendszereken futó változatát teszteltük, WinNT és Win2000 alatti változat nem volt elérhető. Az egyes operációs rendszerek alatt minimális különbség mutatkozott az irtási tulajdonságokat tekintve.


Panda Platinum


A Panda Platinum a tesztelt operációs rendszerek alatt nem volt képes irtani.


Panda Titanium



Win95

Win98

WinMe

WinNT

Win2000

A tisztított file kisebb

2,47%

2,47%

2,47%

2,63%

2,63%

0 érték változott a file-ban

2,97%

2,97%

2,97%

3,98%

3,98%

A tisztított file több, mint 16 byte-tal hosszabb

3,73%

3,73%

3,73%

3,63%

3,63%

0 byte változott a programkódban

13,91%

13,91%

13,91%

11,15%

11,15%

EXE file kezdete megváltozott

0,11%

0,11%

0,11%

0,40%

0,40%

CS:IP/SS:SP változott

5,20%

5,20%

5,20%

4,60%

4,60%

EXE header mérete változott

2,04%

2,04%

2,04%

2,27%

2,27%


Az egyes operációs rendszerek alatt minimális különbség mutatkozott az irtási tulajdonságokat tekintve, attól függően, hogy az adott operációs rendszer NT-alapú vagy sem.


Sophos Anti-Virus


A Sophos Anti-Virus a tesztelt operációs rendszerek alatt nem volt képes irtani.


VirusBuster



Win95

Win98

WinMe

WinNT

Win2000

DOS

Linux

A tisztított file kisebb

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

0 érték változott a file-ban

2,33%

2,33%

2,33%

2,30%

2,30%

2,32%

2,32%

A tisztított file több, mint 16 byte-tal hosszabb

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

0 byte változott a programkódban

19,60%

19,60%

19,60%

19,39%

19,39%

19,58%

19,58%

EXE file kezdete megváltozott

0,44%

0,44%

0,44%

0,44%

0,44%

0,55%

0,55%

CS:IP/SS:SP változott

0,33%

0,33%

0,33%

0,33%

0,33%

0,44%

0,44%

EXE header mérete változott

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

0,11%

0,11%


Az egyes operációs rendszerek alatt minimális különbség mutatkozott az irtási tulajdonságokat tekintve, attól függően, hogy az adott operációs rendszer Windows alatt fut vagy sem. A VirusBuster volt az egyetlen anti-vírus, amely nem “csökkentette” egyetlen esetben sem az irtott file eredeti méretét és nem is növelte meg feleslegesen azt.


ViRobot Professional



Win95

Win98

WinMe

WinNT

Win2000

A tisztított file kisebb

3,81%

3,81%

3,81%

3,94%

3,94%

0 érték változott a file-ban

2,34%

2,34%

2,34%

2,39%

2,39%

A tisztított file több, mint 16 byte-tal hosszabb

0,72%

0,72%

0,72%

0,77%

0,77%

0 byte változott a programkódban

6,05%

6,05%

6,05%

6,11%

6,11%

EXE file kezdete megváltozott

1,29%

1,29%

1,29%

1,30%

1,30%

CS:IP/SS:SP változott

1,64%

1,64%

1,64%

1,65%

1,65%

EXE header mérete változott

0,92%

0,92%

0,92%

0,92%

0,92%


Az egyes operációs rendszerek alatt minimális különbség mutatkozott az irtási tulajdonságokat tekintve, attól függően, hogy az adott operációs rendszer NT-alapú vagy sem.


McAfee VirusScan



Win95

Win98

WinMe

WinNT

Win2000

DOS

Linux

A tisztított file kisebb

1,57%

1,57%

1,57%

1,52%

1,52%

1,55%

1,55%

0 érték változott a file-ban

3,83%

3,83%

3,83%

3,65%

3,65%

3,87%

3,87%

A tisztított file több, mint 16 byte-tal hosszabb

1,16%

1,16%

1,16%

1,27%

1,27%

1,00%

1,00%

0 byte változott a programkódban

2,79%

2,79%

2,79%

2,76%

2,76%

2,67%

2,67%

EXE file kezdete megváltozott

0,17%

0,17%

0,17%

0,20%

0,20%

0,11%

0,11%

CS:IP/SS:SP változott

1,69%

1,69%

1,69%

1,75%

1,75%

1,40%

1,40%

EXE header mérete változott

0,53%

0,53%

0,53%

0,65%

0,65%

0,42%

0,42%


Az egyes operációs rendszerek alatt minimális különbség mutatkozott az irtási tulajdonságokat tekintve, attól függően, hogy az adott operációs rendszer Windows alatt fut vagy sem, illetve, hogy a Windows NT-alapú vagy sem.


Norton AntiVirus



Win95

Win98

WinMe

WinNT

Win2000

A tisztított file kisebb

2,18%

2,18%

2,18%

1,72%

1,72%

0 érték változott a file-ban

6,68%

6,68%

6,68%

5,65%

5,65%

A tisztított file több, mint 16 byte-tal hosszabb

3,19%

3,19%

3,19%

1,69%

1,69%

0 byte változott a programkódban

4,98%

4,98%

4,98%

3,62%

3,62%

EXE file kezdete megváltozott

1,01%

1,01%

1,01%

0,96%

0,96%

CS:IP/SS:SP változott

1,67%

1,67%

1,67%

1,53%

1,53%

EXE header mérete változott

2,07%

2,07%

2,07%

1,90%

1,90%


Az egyes operációs rendszerek alatt minimális különbség mutatkozott az irtási tulajdonságokat tekintve, attól függően, hogy az adott operációs rendszer NT-alapú vagy sem.

4. Szolgáltatások


Az OMFB IKTA támogatásával létrejött projekt lezárását követően az anti-vírus tesztelésre vonatkozó információkat tovább bővítjük, mind mennyiségileg, mind pedig a felmerülő igényeknek megfelelően minőségileg is. A statisztikai összefoglaló eredményeket pedig az Interneten folyamatosan közzé tesszük a http://www.checkvir.com illetve a http://www.checkvir.hu címen.


Anti-vírus minőségbiztosító szolgáltatásainkkal az alábbi csoportokat célozzuk meg:


5. Összegzés


Az előzetes eredmények során a vírusok felismerésének és így az irtási lehetőségeknek az alacsony értéke abból is adódhatott, hogy néhány esetben demo változatot használtunk a teszteléshez. Az eredmények azonban azt mutatják, hogy az anti-vírus programok nagy része bizonyos esetekben hibásan működik, nemcsak a felhasználók elvárásaihoz, hanem a más platformon futó verzióikhoz képest is. Ez megmutatkozott egyrészt a keresési eredmények, másrészt pedig az irtási tulajdonságok területén is.


Az anti-vírus fejlesztőknek tehát van még feladatuk, hogy termékeiket a lehetőségekhez képest hibamentessé tegyék és ebben hatékony segítséget tudnak nyújtani a projekt keretében kifejlesztett szolgáltatások.


Irodalomjegyzék


[1] Leitold, F.: A számítógépes vírusok felismerésének elmélete és gyakorlata

Kandidátusi értekezés, Budapest, 1994

[2] Leitold, F.: Automatic Virus Analyser System

Proceeding of the 5th International Virus Bul­letin Conference, Boston USA, 1995,

pp. 99-107.

[3] Leitold, F.: Automatikus vírusanalizáló rendszer

Proceeding of the HISEC'96 Confrence, Budapest, 1996, pp. 112-119.