Portálok gyorsan és okosan - CleverPath Portal
Rápolti Ida, rida@delfin.klte.hu
Debreceni Egyetem, Informatikai Szolgáltató Központ
1. Bevezetés
A Computer Associates International (CA) a világ harmadik legnagyobb független szoftvergyártó vállalata kulcsfontosságú szerepet tulajdonít az oktatásnak. A végponttól végpontig terjedõ infrastruktúra- és információmenedzsment megoldások egyik elismert gyártójaként a CA át kívánja hidalni a vállalati és oktatási szféra között húzódó szakadékot, ezért létrehozta az Akadémiai Partner Programot (Academic Partner Program). A program kibõvíti a hagyományos felsõoktatási számítástechnikai, informatikai és oktatási tantervet azzal, hogy gyakorlati oktatáson keresztül megismerteti a hallgatókat a CA piacvezetõ technológiai és szoftvermegoldásaival. Az Akadémiai Program keretén belül a CA oktatási és nonprofit kutatási célból ingyenesen bocsátja a kiválasztott szoftver(eke)t az oktatási intézmény számára. A CA a partneri szerzõdés keretén belül intézményenként két oktatót térítésmentesen kiképez, akik a technológiát oktatják az érdeklõdõ hallgatók számára. A vállalat igény esetén segítséget nyújt a tanterv összeállításához is.
A Debreceni Egyetem 2001 decemberében csatlakozott az Akadémiai Partner Programhoz. A kiválasztott szoftverek között szerepel a CleverPath Portal is.
2. Mi a portál?
Számos szolgáltatást tartalmazó, tartalomtárra, integrációs képességekre, linkgyûjteményre és keresõre alapozott, de napi híreket is tartalmazó webszolgáltatás, mûködése és kezelhetõsége egyszerû, sebessége minimális erõforrásigénye miatt általában igen gyors.
A portál szó jelentése kapu, bejárat, kirakat porta. Mai értelemben tulajdonképpen egy olyan web-alapú szolgáltatás, amely információkat biztosít a felhasználó mindennapi munkájához és szórakozásához. A portál a külsõ szemlélõ számára egy Internet/Intranet honlap, ahol megtalálhatók azok a szolgáltatások, amelyeket az ember nap, mint nap használ a munkája megkönnyítése céljából. Egy portál akkor jó, ha leköt és szórakoztat, ha eligazít a weben való böngészéskor.
A portál röviden megfogalmazva dinamikusan változó internetes lapok sokasága.
3. A portál jellemzõi
A portálok legfontosabb jellemzõi: kereshetõ és kategorizálható link/lánc-, és tartalomtár; dinamikus testre szabhatóság; kollaboratív eszközök (e-mail, vitafórum, stb.); használata nem igényel különösebb képzettséget. Egy jól összeállított portál-környezetbõl ki sem kell mozdulnia a felhasználónak, mivel igényei szerint mindent megkap egy helyrõl, testre szabva. A portálok többféle szempont szerint csoportosíthatók, nagy részük több kategória elvárásainak is eleget tesz.
"Az igényes PORTÁL egyrészt friss híreket szolgáltat (politikait, gazdaságit, számítástechnikait, sport, aktualitások stb.), másrészt szórakoztat: szolgáltatásai között szerepelnek online játékok, csevegõ szobák, különbözõ fórumok és sok olyan link, mely az igazi Internetezõ kedvenc internetes oldalaira mutat. Továbbá tartalmazhat apróhirdetés-rovatot, vendégkönyvet, és "veszi a bátorságot és linkeket ajánl", valamint a legkülönbözõbb letöltési lehetõségeket kínálja fel, a mobiloperátor-logótól a képernyõvédõig sok mindent. [5]
4. A portál feladata
A portálok alapvetõ feladatai: szolgáltatás, tájékoztatás, szórakoztatás.
A portálok eligazítják az interneten nézegetõt az oldalak tengerében. A tematikus linkgyûjtemények és szabad szavas keresõk voltak a mai portálok elõdei. Ezek nagy népszerûségnek örvendtek az internetezõk körében. Ezek köré épültek a mai portálok, melyek már nemcsak a virtuális térben segítik a netezõket, hanem a reálisban is: a napi hírszolgáltatást is felvették szolgáltatásaik közé. A portál célja már nem az, hogy egy linkgyûjteménnyel útjára bocsássa a szörfölõt, hanem hogy ott tartsa teljes internetes aktivitása során: innen e-mailezzen, itt olvassa a híreket, itt chateljen. [5]
5. Portáltipológia
Egy
portál nyitóoldala akkor jó, ha
egy, maximum két képernyõoldalon elfér.
A portáloknak három fõ típusa van:
Horizontális
(általános célú, "full
service") portálok.
Ide soroljuk a Nemzeti
portálokat, amelyek nyelvterülethez vagy országhoz
kötött portálok. Általában a nagy
nemzetközi portáloknak mind megtalálhatóak
a helyi nyelven testre szabott portáljai is (angol, német,
olasz, spanyol stb.).
Vertikális portálok (vortal), melyek egy szakmáról, érdeklõdési területrõl szólnak, ezért niche-portálnak is nevezik õket. Ilyenek például a zenei, mp3, sport, üzleti, utazási vagy helyi, városi stb. portálok. Ezeket nevezhetjük egyedi szolgáltatásokkal ellátott tematikus site-nak is.
Vállalati portálok, melyek az intranetnek is megfeleltethetõk. [5]
A portálok
személyre szabhatók, így már bárki
elkészítheti saját egyéni portálját
is.
6. Hazai portálok
Napjainkban már nagyon sok hazai portálról számolhatunk be. Ezeknek a portálok a legfontosabb feladata egy tematikus, rendszerezett, világosan áttekinthetõ linkgyûjtemény szolgáltatása (Startlap, Kapu, stb.) A Hudir is linkgyûjtemény, de az csak a magyar lapokat gyûjti. A hirkereso.hu amerikai mintára készült, hírekre specializált, klasszikus vertikális hírportál (csak linkek a hírekre, és szolgáltatások). A she.hu nõknek szóló, a zene.net zenei vertikális portál, az Egyszervolt.hu gyermekportál (oktató játékok, mese, dal és vers, családi programok). Ezek a magyar stílust követik mind arculatban, mind tartalomszolgáltatásban. A terminal.hu informatikát szolgáltató portál. Említésre méltó a gazdasági információkra specializálódott és ebben a témában abszolút piacvezetõ Prim. Az említettek mellett számos más portált is találunk. Számuk egyre nõ, de sajnos fõ jellemzõjük általában a nagy (fájl) méret, a soknak tûnõ, de kevéssé rendszerezett és frissített információ és sokszor az igényeknek nem megfelelõ szolgáltatás.
Legelsõk:
Az
elsõ portál,
az Internetto 1995. augusztusában indult. Az elsõ
testreszabható portál, az Elender Online
(EOL) 1999. augusztusban
kezdte meg mûködését.
A hazai portálok általános szolgáltatásai: fórum, keresõ, chat, apróhirdetések, szavazógép, webkamera, ingyenes e-mail (freemail, imail), naptár, képeslapküldés, horoszkóp, ingyen tárhely szolgáltatás, e-Busines, e-Learning, letöltés stb.
Néhány régebbi, ismertebb hazai portál:
Datanet (1998.) www.datanet.hu; Hunnia (1999.) www.hunnia.hu; Index (1999.) www.index.hu; Internetto (1995.) www.intenetto.hu; Infostart (1999.) www.infostart.hu; Kapu (1999.) www.kapu.hu; Lyss (1999.) www.lyss.hu; Netkapu (1999.) www.netlap.hu; Origo (1998.) www.origo.hu; Prim (1998.) www.prim.hu; Startlap (1999.) www.startlap.hu; STOP! (1999.) www.stop.hu stb.
"A Forrester Research szakértõi úgy látják, hogy az általános portálok közül csak a legnagyobbaknak van esélye a hosszú távú túlélésre. Az általános portálokkal ellentétben viszont szép reményekkel nézhetnek szembe az egy-egy témára szakosodott webhelyek. Elõnyük, hogy rajtuk keresztül célzottan érhetõk el a megfelelõ felhasználói csoportok. Míg a portálokon szétszóródik a figyelem, a gyakorlottabb internetezõk sokszor el is kerülik õket, a tematikus oldalakra gyakrabban visszatérnek és több idõt töltenek el ott. [5]
7. CleverPath Portal
A Computer Associates (CA) CleverPath Portal-ja egy java-alapú (platformfüggetlen) portálépítõ szoftver, melynek segítségével testreszabható, interaktív, többféle modellt ötvözõ portálok építhetõk néhány nap leforgása alatt. Profilok és sablonok alapján mûködõ felhasználói felülete kielégíti a legösszetettebb biztonsági és csoportmunka igényeket is. Programozói felülete (SDK-Software Development Kit) támogatja az XML és Java szabványokat.
A CleverPath Portal nagymértékben vizuális és személyre szabott munkaterületet nyújt akár alkalmazottak, akár partnerek, akár vásárlók számára. A termék széles információforrás-kínálatával magasszintû interaktivitást biztosít használói számára.
A CA CleverPath Portal-ja gazdag integrációs képességekkel rendelkezik az adatbázisok, alkalmazások, alkalmazásszerverek és világhálós szolgáltatások összekötéséhez. A termék igen gyors feladatvégrehajtási sebességgel rendelkezik, jól skálázható, valamint lehetõvé teszi a funkciók globalizálását ha például multinacionális vállalatok használják.
7.1. A CleverPath Portal legfontosabb tulajdonságai
Többszörös munkalapok (személyre szabható a Fogd és vidd (Drog and drop) módszerrel)
Együttmûködés
Vitafórum
Naptár és ütemezõk
Sürgõs üzenetek
Tartalom menedzsment
Publikáció / Elõfizetés
Kötelezõ megjelenítés
Ütemezett hozzáférés
Ütemezett határidõ
Egyéni érdeklõdés rögzítése (My interest)
Email értesítés
Hozzáférési jog szabályzás
Tartalom adminisztráció
Csatornák
Alkalmazás és adat integráció
Többféle adatbázis
Széles alkamazáspaletta
Email rendszerek
Strukturálatlan Web tartalom
Dokumentumok
Multimedia
Biztonság
Egyedi aláírás/Egyszeres bejelentkezés (Single Sign-On)
A meglévõ autentikációs és könyvtárrendszerek szinkronizálása
Többszintû biztonság
Erõteljes titkosítás és aláírás ellenõrzés
Hajlékonyság és méretezhetõség
Többféle operációs rendszer alatt fut (M.W. NT, M.W2000, Red Hat Linux, Sun Solaris, IBM AIX, HP-UX stb.)
Különbözõ Web szervereket támogat
Többféle Web böngészõvel mûködik
Méretezhetõ (Elosztott konfiguráció)
Több nyelvû (Angol, Francia, Német, Olasz, Spanyol, Japán, Korea, Magyar, stb.)
Adminisztráció
Tartalom adminisztráció
Rendszer adminisztráció
Automatikus regisztráció
Webes távoli adminisztráció
NINCS adminisztráció az asztali gépen
Folyamatos fejlesztés
Jól definiált és dokumentált XML API
Integrált fejlesztési környezet
CA technológiai elkötelezettsége
A CleverPath Portal 3.5 változata kiterjeszti a CA mûszaki megoldásainak vezetõ szerepét a portálok piacán, minthogy széleskörû, asztali berendezésekhez nem kötött támogatást szolgáltat vezeték nélküli készülékekhez, közöttük WAP funkcióval rendelkezõ telefonokhoz és PDA-hoz. Ezen szolgáltatások révén a szervezetek az intranet és extranet portáljaikon lévõ információkat hozzáférhetõvé tudják tenni az utazó szakemberek számára is.
7.2. Melyek a CleverPath Portal v3.5 új tulajdonságai?
Kiemelt keresés
Webpók (Spider) és kategorizálás
Továbbfejlesztett együttmûködés/kollaboráció
Tartalom menedzsment
Teljesítményfejlesztés
Alkalmazás és rendszer integráció
Adminisztráció
Biztonság
Használhatósági javulások
Vezeték nélküli elérés (Wireless) támogatása
Partnerkapcsolat kezdeményezés
SDK fejlesztés
A CleverPath megoldásai egyszerûsítik a dinamikusan változó, személyes igényekhez szabott tartalom eljuttatását a felhasználóhoz. A tartalmat vizuálisan megjelenített formákban, egyedi szempontokhoz alakítva szolgáltatja, amely egyszerûsíti a megértést. Azáltal, hogy az információt, elemzéseket, a jövõbeli trendeket vizsgáló információgyûjtés eredményeit és az alkalmazásokat eljuttatja a felhasználók munkahelyéhez, a CleverPath Portal maximalizálja a termelékenységet, és hatékonyabbá teszi a tudásalapú üzletviteli folyamatokat.
7.3 Hogyan szerezhet valaki tapasztalatokat a CleverPath Portal-ról?
Ezt nagyon egyszerûen megteheti bárki, mivel egy teszt változat ingyen elérhetõ a http://www3.ca.com/Solutions/Collateral.asp?ID=1179&PID=262 - oldalon.
CleverPath My Home
8. Záró gondolatok
Gomba módra szaporodnak a különbözõ portálok itthon és külföldön is. Nagyon fontos, hogy az egyetemünkön tanuló informatikushallgatók megismerjék és megtanulják azokat a legújabb szoftvereket és technológiákat, amelyeket a világ és Magyarország vezetõ nagyvállalatai használnak. A CA Akadémiai Partner Programja hasznos segítséget nyújt ehhez, hisz hallgatóink az egyetemrõl kikerülve alkalmazni tudják majd a munkahelyükön az itt megszerzett tudást. Az informatika rohamosan fejlõdik, változik, ezért célunk, hogy a legfejlettebb, piacképes tudásanyagot adjuk át a hallgatóinknak, ezek közé tartozik a CleverPath Portal is.
9. Irodalom
[1] A CA weblapja: http://www.ca.com
[2] A Portálról: http://www3.ca.com/Files/AnalystWhitePapers/CleverPath_Portal.pdf
[3] Demo és regisztráció: http://www3.ca.com/Solutions/Collateral.asp?ID=1179&PID=262
[4] Hivatalos GYIK (FAQ): http://www3.ca.com/Solutions/Collateral.asp?ID=1154&PID=262
[5] Hazai összefoglaló: http://www.puskas.matav.hu
[6] Néhány referencia link: http://www.ves.mass.edu/portal.html; http://www.thomsonschool.com; http://www1.jerseyinsight.com.