Dokumentumok és prezentációk környezetfüggetlensége és hordozhatósága



Holl András (1), Kadlecsik József (2), Telbisz Ferenc (2)


1 - MTA Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézete

2 – MTA KFKI RMKI SzHK



Kérdésfelvetés


Mindennapi munkánk során gyakran kerülünk szembe számítógépes dokumentumaink cseréjének problémáival. Különösen figyelemre méltónak ítéljük a hivatalos kommunikáció kérdését. Két egyenrangú partner megállapodhat bármiféle szoftver, formátum használatában, a hatóságoknak, hivataloknak, intézményeknek azonban óvatosabban kell eljárniuk, ha ügyfeleikkel elektronikus dokumentumokat cserélnek. Az inkompatibilitás lehetősége növekszik országhatárokon átnyúló dokumentumcsere esetén, és a dokumentumok újrafelhasználásának esélyei csökkennek, ha évek/évtizedek múltak el a keletkezésük óta.


Előadásunkban a következő mindennapi dokumentumtípusokra térünk ki: e-mail üzenetek, szöveges dokumentumok, weboldalak, táblázatok illetve táblázatkezelő programok állományai, prezentációk és formanyomtatványok.


A csereszabatosság kérdését azzal az előfeltevéssel kell kezelni, hogy a felhasznált számítógépi hardverek, operációs rendszerek és alkalmazások sokfélék lehetnek. Manapság a PC-k, a Microsoft Windows operációs rendszerei, az MS Office csomag, valamint néhány további alkalmazás széleskörű elterjedtsége miatt gyakran tekintik egyes felhasználói programok „belső” dokumentumformátumait „de facto” szabványnak. Találkozhatunk azzal a törekvéssel, hogy más hardver- illetve operációs rendszer-környezetben is próbálják megteremteni e formátumok kezelhetőségét – egyelőre korlátozott sikerrel. A kérdés nehézsége nem kis részben e formátumok inherens problémáiban, illetve abban áll, hogy gyorsan változnak, s az alkalmazások (különböző verziói) önmagukkal sem tökéletesen kompatibilisek.



Helyzetfelmérés


A különböző számítógépes platformok – architektúrák és operációs rendszerek elterjedtségéről csupán meglehetősen pontatlan becslések állnak rendelkezésre. Érdemes lenne felmérést végezni a HUNGARNET közösségen belül! A szerzők szűk körben (az MTA KFKI-n és az MTA K-TM CsKI-n belül) elindítottak egy cenzust.



Milyen a kívánatos formátum?


- A célnak megfelelő formátum


Célszerű először azt vizsgálnunk, mi az információátvitel célja? A szöveges dokumentum szolgálhat rövid, gyors, informális tájékoztatásra. Lehet hivatalos levélről, dokumentumról szó – ez esetben célszerű olyan formátumot választani, amit szerkeszteni nem lehet, csupán a képernyőn megjeleníteni, vagy kinyomtatni. Ez esetben az is lényeges, hogy a dokumentum pontosan a feladó szándékainak megfelelően jelenjen meg (tördelés, karakterkészlet, esetleg tipográfia)! Végül előfordul, hogy a küldött szöveget a fogadó félnek szerkesztenie kell. Mindegyik eset különböző formátum használatát kívánja meg.


Azokban az esetekben, amikor manapság sokszor táblázatkezelő formátumot használnak, meg kellene vizsgálni, vajon egy program elküldésére van-e szükség (ami táblázatszerű adatokon operál), vagy táblázatos adatokat kívánunk összegyűjteni és összesíteni? Az utóbbi esetben célszerűbb egyszerű, szöveges formátumú táblázatot használni, mint spreadsheet-et.


Pályázati űrlapok esetén sem célszerű a spreadsheet-ek használata. Kötelezhető-e a pályázó egy bizonyos szoftver alkalmazására? Vajon ki tudja-e oldal-helyesen nyomtatni? Módosíthatja-e az űrlapot, akárcsak egy szűknek talált „ablak” tágításával? Talán jobban megfelelne a célnak, ha az „űrlap” a pályáztató szervezet web-szerverén elérhető HTML-forma lenne, amit a kiszolgáló gép dolgoz fel, esetleg szintaktikus ellenőrzés után, majd a felhasználónak letöltésre felkínál néhány nyomtatási formátumot? (A „beküldött” anyag rögtön digitális formában is rendelkezésre áll.)


Általában célszerűnek látjuk, ha a hivatalos kommunikációban a „hivatal” a szerveren kezeli a problémákat, a kliens-oldalon könnyű és univerzális program szükségeltetik csak – mint egy tetszőleges böngésző vagy e-mail kliens.



- Általános kívánalmak


Milyen lenne egy ideális formátum? Egyszerűbb néhány kívánatos tulajdonságot felsorolni, mint ezekből egy ideális formátumot összeállítani. Véleményünk szerint a jó formátum nyílt, közösségi erőfeszítéssel fejlődik („bazár-modell”), valamiféle non-profit szervezet viseli gondját. Szabványos, stabil, visszafelé kompatibilis. Előny az egyszerűség: például szöveges (nem bináris) forma. Viszont rendelkeznie kell a célnak megfelelő funkcionalitással, elegendően „tetszetős” is kell legyen, s mindemellett elterjedtnek is kell lennie.



- Specifikus kívánalmak


Rövid, informális kommunikáció esetén érdemes csatolt állományok nélküli elektronikus levelet küldeni. Itt leginkább az ékezetes karakterek megfelelő reprezentációja fontos.


Hivatalos dokumentumoknál a PDF-et találjuk ajánlhatónak: lehet nem módosíthatóvá tenni, kompakt, ingyenes szoftverrel lehet olvasni/nyomtatni, sőt, előállítani is.


Szerkesztendő dokumentumoknál az adott helyzetnek megfelelően alkalmazható egyszerű szöveg, RTF, talán HTML is. Lehet, hogy majdan az XML lesz ebben az esetben is a legjobb formátum? Mindenképpen előny, ha a formátum megengedi akár egyszerű editorok használatát is. A .doc formátum kényelmes lehet, ha a cserepartner biztosan tudja olvasni, és bizonyosan ismeri az alkalmazott funkciókat. Hivatalos vagy archiválandó dokumentumoknál azonban használata nem ajánlható.




Néhány létező formátum




Milyen az ideális szoftver?


Nem annyira a program a fontos, mint az alkalmazott formátum. Az adatstruktúrát kell definiálni, szoftvert ki-ki használjon ízlése, igényei, pénztárcája szerint. Örvendetes, ha egy jó szoftver több platformon is elérhető, s amennyiben pénzbe kerül, létezik korlátozottabb funkcionalitású, ingyenes változata is. Ugyancsak vonzó az alkalmazásról leválasztott felhasználói felület, „skin” gondolata.



Néhány létező szoftver



Megjegyezzük, hogy a szabad szoftverek esetében néhol biztató a fejlődés. A LyX például könnyen kezelhetővé teheti a TeX/LaTeX formátumot. Általános elterjedésükhöz azonban

Még sok problémát meg kell oldani.



A részletek ördöge


A nehézségek gyakorta a részletekben bújnak meg. Az inkompatibilitási gondok egy része helytelen beállításokból adódik – maga a program képes lenne csereképesebb állományokat készíteni, csak az alapbeállítások nem megfelelőek, vagy a felhasználó nincs tisztában választásainak következményeivel. Talán a legtöbb nehézséget a rossz font-választás, illetve a megfelelő font-készletek hiánya okozza.



Praktikus tanácsok


Az olvasó figyelmébe ajánlunk néhány praktikus tanácsot.




Tennivalók


Véleményünk szerint kívánatos lenne, ha a különböző szervezetek (HUNGARNET, MTA, minisztériumok, egyetemek) útmutatókat, ajánlásokat állítanának össze arról, különböző célokra milyen formátumokat célszerű alkalmazni, milyen programok illetve programverziók használatával, milyen beállításokkal lehet elősegíteni a dokumentumok cseréjét. Jó lenne, ha ezek az ajánlások legalább a tudományos/oktatási/közgyűjteményi körben egységesek lennének! Az ajánlások kidolgozására munkacsoporto(ka)t/levelezőlistá(ka)t kellene felállítani.


Szükség lenne magyar nyelvű dokumentációkra, szabad programok magyarítására, fontkészletekre: sokféle ingyenesen elérhető ISO Latin-2 fontot kellene készíteni.



Záró gondolatok


Meg vagyunk győződve arról, hogy a programokat és a formátumokat célszerű elválasztani egymástól. Az alkalmazások lehetnek bármilyenek, de az adatformátumoknak egyszerűeknek, szabványosaknak, „könnyűeknek” kell lenniük. Sok esetben előnyös lehet a „nehéz” központi szerverek és a „könnyű” univerzális kliensek használata, ám a protokollok és formátumok kérdése az, amire a leginkább figyelni kell.







URL-ek


Office File Format Migration

http://www.microsoft.com/office/techinfo/enterprisezone/itcolumn02.htm


RTF

http://www.biblioscape.com/rtf15_spec.htm

http://support.microsoft.com/support/kb/articles/Q86/9/99.ASP


SGML

http://www.oasis-open.org/cover/general.html


XML

http://www.w3.org/TR/REC-xml


HTML

http://www.w3.org/MarkUp/


TeX/LaTeX

(TeX Users Group)

http://www.tug.org/

(Comprehensive TeX Archive Network)

http://www.ctan.org/


PostScript

(Encapsulated PostScript File)

http://partners.adobe.com/asn/developer/pdfs/tn/5002.EPSF_Spec.pdf


PDF

http://partners.adobe.com/asn/developer/acrosdk/DOCS/pdfspec.pdf


JPEG

http://www.w3.org/Graphics/JPEG/jfif.txt


Irfanview

http://www.irfanview.com/

http://www.ryansimmons.com/users/irfanview/


XnView

http://perso.wanadoo.fr/pierre.g/index.html


GsView,Ghostscript

http://www.cs.wisc.edu/~ghost/


Mozilla

http://www.mozilla.org/


Pine

http://www.washington.edu/pine/