Az IRC használata a távoktatásban



Bevezetés


Az IRC program, melyet Khaled Mardam-Bey készített, napjainkra az internetes csevegés, online beszélgetés kedvelt programja lett. A program koncepciója egyszerû: feljelentkezünk egy szerverre, amely a nála nyitott beszélgetõszobákat felkínálja a számunkra. Azokat, amelyeket valaki nem zárt le, meglátogathatjuk és bekapcsolódhatunk az ott folyó beszélgetésbe. Lehetõség van saját szoba megnyitásához is, és ide is be lehet invitálni az IRC-hálózat közönségét. Van egy harmadik lehetõség, amikor csak egy emberrel akarunk beszélgetni, ilyenkor az illetõvel személyes vonalat lehet megnyitni, amelyen csak ketten beszélgetnek.

Az IRC-csatornákat nagy elõszeretettel használják a fiatal internetezõk, rengeteg középiskolás, egyetemista IRC-zõvel lehet találkozni ebben a világban. Ez adta az ötletet 3 évvel ezelõtt, hogy próbáljuk meg ezt a lehetõséget ismeretek átadására, oktatásra felhasználni. Egy oktató csatorna létrehozásához nem kellett mást tenni, mint megnyitni egy csatornát OKTATO névvel. A csatorna megnyitása után maradt még egy probléma, a csatorna csak addig él, amíg valaki tartózkodik rajta. Erre a feladatra az IRC a BOT-programok használatát javasolja. Ezek a programok valamilyen 24 órás mûködésû gépre vannak telepítve. A BOT a csatornán tartózkodik, és lehetõséget biztosít arra, hogy ott bizonyos mûveleteket felügyeljen.

Az IRC-világban kétféle jogosultsági szintet különböztetnek meg. Vagy bármit megtehetsz egy csatornán, vagy semmit. Az elõbbi lehetõséget az operátori jog biztosítja. Az elsõ személy, aki megnyit egy csatornát, automatikusan megkapja az operátori jogot. Ezt a jogot továbbadhatja, segítségével a csatornán felügyeleti jogokat kaphat. Lehetõség van a csatorna bejelentkezõ szövegének (topic) megváltoztatására, a csatornán jelenlevõ személyek megválogatására (kick), illetve a csatornáról való végleges eltávolítására (ban), illetve egyéb jellemzõk beállítására. A BOT-programokat is el szokták látni ilyen operátori joggal, és a csatorna felügyeletét – megfelelõ beállítások után – rájuk bízzák.





A csatorna

1999 áprilisában létrehoztunk egy csatornát OKTATO névvel. A csatornára bárki beléphetett, és annak, aki valamilyen témában elõadást szeretett volna tartani, erre lehetõséget biztosítottunk. A csatorna üdvözlõ szövege a következõ:

Üdvözöllek az OKTATO csatin! Ezt a csatornát azért hoztuk létre, hogy tanulni lehessen rajta. A következõ oktatás idõpontját a topicban közöljük, vagy a honlapunkon tudjátok elolvasni: HTTP://w3.swi.hu/luckyy. A honlapon meg lehet találni az eddigi órák anyagait is. Az operátorok segítik a tanulók munkáját, felügyelnek a csatornára. Ne kérj OP-jogot, azt csak azok kapnak, akik oktatnak is! Oktatás alatt a csatornát moderáltra kapcsoljuk, ilyenkor csak a tanár beszélhet. Jó tanulást, és kellemes ittlétet kívánunk! :)))))

Ezt az üdvözlõ szöveget mindenki, aki belépett a csatornára, elolvashatta. Tömören tartalmazza a csatorna létrehozási koncepcióját, valamint mûködésének módját is. A csatornán operátori jogokat azoknak adtunk, akik már legalább egyszer oktattak. Ezzel tudtuk jutalmazni az óratartókat. A csatorna ugyanis nonprofit módon mûködik, az ott tanítóknak semmiféle juttatást nem tudunk adni. Az, aki már legalább egy alkalommal oktatott, tudja, mennyi munkát fektettünk a csatorna létrehozásába és fenntartásába, a kapott operátori joggal a csatorna felvirágoztatásán munkálkodik. Az eddigi oktatók közül csak egy élt vissza eddig a kapott joggal, tõle ezt a jogot visszavettük.

Az oktatások anyagát nem szûrtük elõzetesen. Bárki, aki elhivatottságot érzett magában, tarthatott elõadásokat. Egy oktatónk kérte, hogy elõadását kövessük figyelemmel, mivel nem igazán tartja magát profi elõadónak. Nála az elõadás menetébe idõnként segítõ megjegyzésekkel beleavatkoztunk. Az elõadások elõrejelzése, beharangozása miatt kértük, hogy elõadástartásra legalább az óra elõtt 2 héttel jelentkezzenek. Volt olyan hét, amikor 3 elõadás is elhangzott.

Az elõadások alatt a csatorna úgynevezett moderált állapotba van kapcsolva. Ilyenkor csak az operátorok, valamint azok beszélhetnek, akiknek voice joguk (v+) van. Ezt a jogot is az operátorok adják, jele a név elõtt megjelenõ + jel. Ennek a beállításnak köszönhetõen az elõadást nem zavarják meg megjegyzésekkel, beszólásokkal. Az elõadások idejét általában 30 percesre kértük, ezután lehetõség van szabad beszélgetésre, kérdések felvetésére. A nagyobb lélegzetvételû elõadásokat inkább több alkalommal tartottuk, nem adtuk le õket egyszerre. Az IRC jellegébõl adódik, hogy a rajta résztvevõk nem szeretnek sokáig hallgatni. Az elõadások után általában élénk beszélgetés, kérdezz-felelek alakult ki.

A csatorna életében elég sok elõadás hangzott el. Ezeket a profi számítástechnika tanároktól kezdve a diákokig mindenki tartotta. Jó és kevésbé jó elõadásokat lehetett hallani, az elõadó személyétõl, tudásától, elõadói stílusától függõen. Az elhangzott elõadásokat újra el lehet olvasni a honlapunkon a http://luckyy.freeweb.hu oldalon (a bemutatkozó szövegben leadott honlapcím a korábbi változatát mutatta a honlapnak). Az itt található elõadásokat egy kicsit már megvágtuk, az olvashatóságot helyezve elõtérbe. Kivettük az IRC-program üzeneteit, a csatorna visszajelzéseit.

A következõ táblázat bemutatja az oktatásban érintett témaköröket.

Access

Hardver

BOT kezelés

Informatika helyzete Magyarországon

DOS

Internet történet

Excel

IRC

Fraditörténet

Linux

Repüléstörténet

MIRC-script kezelés

HTML kezelés


Látható, hogy a témákat nem csak a számítástechnika ihlette, vannak nem ezzel foglalkozó elõadások is. Volt elõadás a Biblia történetérõl, de ezt a szerzõ utólagos kérésére kivettük az elõadások közül. Az elõadáscímek összefoglaló jellegûek, van olyan téma (például az IRC) melyekrõl több elõadás is elhangzott. A több elõadó által, több idõpontban megtartott, azonos témájú elõadásokat mindig hasznosnak tartottuk, hisz így ugyanaz a téma más és más megvilágításban került terítékre.

A csatorna jelenleg is él, bár elõadásokat jelenleg nem tartunk. Ennek oka fõleg szervezési, idõhiányból adódó probléma. De a csatornára betérõ érdeklõdõk ma is kapnak segítséget kérdéseikben, gondjaik megoldásában. Tervezzük újabb elõadások indítását is.

Elképzelések az IRC távoktatásban való alkalmazásáról

Véleményünk szerint az OKTATO csatorna élete bebizonyította, hogy az IRC lehetõségei túlmutatnak az egyszerû beszélgetési lehetõségen. Meg lehet valósítani az online tanulást a segítségével. Az IRC lehetõséget biztosít a csatornák létrehozására, és használatára. Van mód olyan csatorna alakítására is, amelyre csak jelszó ismeretében lehet belépni, így megvalósítható a csatorna közönségének szûrése is. Jól beállított BOT-programok ügyelhetnek a csatornák életére. És ennek a hálózatnak nagy elõnye, hogy nem kapcsolható országhatárokhoz. Akár az elõadó, akár a diák helyileg a föld bármely részén lehet, csak egy internet kapcsolattal rendelkezõ számítógépre van szüksége. Maga a kliensprogram letölthetõ az internetrõl. Megoldható a fizetéshez kötött oktatás is. Lehetõség van ugyanis a csatornára való belépést jelszó ismerethez kötni, a jelszóadást pedig fizetéshez kapcsolni. Így megoldható a fizetett oktatók foglalkoztatása is.

Azonban, ha a csatornát fizetõs csatornává szeretnénk tenni, ne feledkezzünk meg a szerzõi jogdíjak kérdésérõl, mivel a kliens program csak magánhasználatra ingyenes. A program egyszeri regisztrációs díja 20 $. A regisztrációt a program honlapján (http://www.mirc.com) lehet elvégezni.