DNS és IPv6

Jákó András <>
BME TIO

A Domain Name System a világ talán legnagyobb elosztott adatbázisa, melynek elsődleges feladata az IP címek és domain nevek közti kapcsolatok nyilvántartása. A DNS által biztosított absztrakciós szint a humán felhasználók számára lehetővé teszi, hogy rendszerint ne numerikus IP címeket kelljen fejben tartanunk, hanem helyettük többé-kevésbé kifejező, jelentéssel bíró domain neveket használhassunk. Nem kérdés tehát, hogy a DNS-re igen nagy szükség van az Interneten.

Az Internet Protocol és a DNS meglehetősen szoros kapcsolatban állnak egymással. Egyrészt a DNS-be be kell jegyezni IP címeket, a bejegyzéseket karban kell tartani, és le kell tudni kérdezni a bejegyzett neveket, IP címeket, másrészt a DNS is az Internet Protocolt használja üzenetei továbbításakor.

A fentiekből kitűnik, hogy az Internet Protocol változásaira, az IPv6 újdonságaira a DNS-t is fel kell készíteni, hiszen enélkül az IPv6 széleskörű elterjedése nehezen képzelhető el. Az előadás a DNS és az IPv6 kapcsolatát, közös vonatkozásait, a DNS IPv6 miatti változásait, kiegészítéseit mutatja be.