Üzleti modellen alapuló webes tudásprezentázió

Pataki Máté <>
MTA SZTAKI

Micsik András Dr. <>
MTA SZTAKI

Számos projekt küzd azzal a problémával, hogy a projekt menete során felhalmozott nagy mennyiségű, hasznos információ még ha valamelyest rendezett formában rendelkezésre is áll, azt még a projektben részt vevők sem mindig tudják megfelelően felhasználni. Akár már egy később a projektbe bekapcsolódó személynek is komoly erőfeszítésbe kerül a megfelelő dokumentumok, információk megtalálása, feldolgozása. A projekt befejezésével ezek az információk gyakran elvesznek a nagy adathalmazban és csak nagy erőfeszítés árán lehet azt újra elővenni.

A BREIN egy Európai Unió által finanszírozott kutatás-fejlesztési projekt, melyben az MTA SZTAKI Elosztott Rendszerek Osztályán kívül még 6 ország 17 vállalata, egyeteme vesz részt. A projekt célja a szolgáltatásfelhők üzleti felhasználásának elősegítése. Ennek egyik eszköze a "virtuális szervezetek" eddigi fogalmának kommerciális irányban történő bővítése.

A BREIN Projektben egy olyan keretrendszert használunk, amely átfogó tudásmenedzsmentet valósít meg az összegyűlt információk és dokumentumok halmazán. A rendszer korábbi európai projektek eredménye, és többféle szempont szerint szemantikusan rendezi a tudást, ami bármely felhasználócsoportnak segítséget nyújt a megfelelő tudásmorzsák megtalálásához.

Ez a web alapú rendszer pár egyszerű kérdés megválaszolása után a felhasználó rendelkezésére bocsátja azokat a dokumentumokat amelyeket számára hasznosnak ítél. Ezek elolvasása után a rendszer tovább vezeti, kérdések segítségével, a tudásbázison és szépen sorjában, anélkül, hogy tudnia kéne a felhasználónak, hogy a projekt során mikor hol és ki készítette az adott információt, kódrészletet, azt automatikusan megismerheti, felhasználhatja.

A rendszer egyik előnye, hogy rendelkezik egy üzleti modell reprezentációval melynek segítségével, a feltett kérdések alapján, más dokumentumokat fog olvasásra ajánlani egy vezető beosztású döntéshozónak, mint egy a programot éppen installálni készülő programozónak. Természetesen minden dokumentum hozzáférhető mindenki számára, és a rendszer lehetővé teszi a keresést is, de a felajánlott relevancia és felhasználói értékelés szerint sorba rendezett tudásmorzsák biztosítják, hogy a hatalmas tudásmennyiségből a lehető legkevesebb munkával hozzájusson a felhasználó a számára fontos tudáshoz.