A tárgyszavak adatcsere-formátuma. Az OSZK-tezaurusz és a MARC-formátumok

Ungváry Rudolf <>
Országos Széchényi Könyvtár

Az első szabványosítási kezdeményezések nagyjából egybeestek a géppel olvasható adatcsere-formátumok első MARC-változatának kialakításával. A tárgyszójegyzékek és a tezauruszok nemzetközi és nemzeti szabványai, illetve a besorolási adatok adatcsere-formátumai azóta mégis egymástól teljesen függetlenül fejlődtek. Pontosabban: a MARC-formátumokban mindig figyelembe vették a szabványokat, és a katalogizálási gyakorlat alapján hozzátettek további megoldásokat is. A szabványok készítői ezzel szemben nem éltek a visszacsatolás lehetőségével, nem építették be azt a többlete, amelyet az adatcsere-formátum tartalmazott.
A mai szabványok az 1980-as években készültek. Jóval korábban, mint a ma érvényes MARC21 nemzetközi besorolási adatcsere-formátum. A két normatív dokumentumban leírt rekordszerkezet között nincs teljesen összhang. A besorolási rekord adatszerkezete lényegesen differenciáltabb a MARC21 formátumban, mint a tezauruszszabványokban.
Egyrészt több relációtípus alkalmazását teszik lehetővé, és ezek kezelésére elmés megoldásokat is ajánlanak. Különösen figyelemre méltó az összetett magyarázatos tárgyi hivatkozások lehetősége: azaz szöveges formában is megadhatók a tárgyszavak közötti kapcsolatok. Ez a tezaurusz-szabványokból teljesen hiányzik.
Másrészt több megjegyzés alkalmazását teszik lehetővé. Segítségükkel pontosan tájékozódni lehet a téma történetéről, a tárgyszó változásairól, használatának módjáról, forrásairól, törléséről stb.
Harmadrészt pontosabban szabályozzák a többnyelvű kapcsolatok szerkezetét. A besorolási formátum alapján megvalósítható a tárgyszavak és ETO-jelzetek közötti kapcsolatok kezelése is.
Tezauruszok vonatkozásában a MARC21 és a HUNMARC besorolási formátumok teljesen azonosak. Az OSZK tezaurusza ma a Geotaurusszal együtt 106.493 lexikai egységet és 55.761 ETO-jelzetet tartalmaz. Szerkezete mind a MARC21, mind pedig a HUNMARC besorolási formátumával teljesen összhangban van.