A Digitális Irodalmi Akadémia megújuló rendszere - technológiaváltás

Mihály Eszter <>
Petőfi Irodalmi Múzeum - DIA

Kármán László <>
Monguz Kft.



A Digitális Irodalmi Akadémia egy állami projekt, amely 1998-ban jött létre. Célja alapvetően a kortárs magyar írók támogatása a zavartalan alkotómunka érdekében. A támogatás fejében az írók, költők művei ingyen elérhetők lehetnek az Interneten.
A DIA szerkesztősége ezen dolgozik, azaz szövegdigitalizáló munkát folytat.

A DIA 2006-ban egy vezetőváltást követően az SGML-formátumról és az addig használt eszközökről átállt XHTML formátumra és modern, szabványos eszközökre a korszerűsítés, egyszerűsítés, optimalizálás jegyében. Az átállás azonban bizonyos okok miatt félúton abbamaradt. A feladatok azóta megoldatlanok maradtak, így a fő célok jelenleg egyrészt az egységes szövegállomány létrehozása, másrészt az olyan alapvető funkciók megteremtése, mint az automatikus publikálás vagy a kereshetőség.

Az új publikációs rendszerbe a korábban használt szoftver eszközöket is integráltuk, az évek alatt kialakult munkafolyamatok zömét megtartottuk. A szoftvereket és a folyamatokat a szükséges mértékben kiegészítettük, módosítottuk, hogy az új rendszer választ adhasson a korábbi problémákra és jól illeszkedjen a Petőfi Irodalmi Múzeum egységes informatikai fejlesztési koncepciójába.

Az új művek strukturális és formai feltárása, XHTML formátumra hozása és a régi művek módosítása továbbra is az Oxygen szerkesztőben történik. A munkaverziót időről időre elmentjük az SVN verziókövető rendszerbe, a kész műveket pedig publikálásra jelöljük. A JaDoX a PIM-ben használt HunTéka integrált könyvtári rendszer elektronikus könyvtár moduljaként rendszeres időközönként átemeli az SVN-ből a publikálható műveket, tárolja és feldolgozza, amelyek így - a PIM portálba beágyazott módon - metaadat szinten és teljes szöveggel is kereshetővé illetve böngészhetővé válnak.