Azt írom alá, amit a képernyőn látok?

Berta István Zsolt Dr. <>
Microsec Kft.

Azt írom alá, amit a képernyőn látok?

Berta István Zsolt

istvan.berta@microsec.hu

Microsec Kft.

Mindig el kell olvasni, amit aláírunk. Míg a papír alapú dokumentumok világában viszonylag egyszerű betartani ezt az elvet, elektronikus dokumentumok esetén összetettebb problémával állunk szemben. Az elektronikus dokumentum egy bitsorozat a számítógépen. Amikor egy dokumentumot aláírunk, e bitsorozatból képzünk kriptográfiai lenyomatot, majd az így kapott lenyomatot kódoljuk a magánkulcsunkkal. A dokumentumon egy ember, egy természetes személy helyez el elektronikus aláírást, és szeretne róla meggyőződni, hogy valóban azt írja-e alá, amit a képernyőn lát.

Aláírás előtt a dokumentumot jelentő bitsorozat számos transzformáción megy keresztül, különféle információkkal egészül ki (pl. mellé kerül az aláíró algoritmus megnevezése, esetleg az aláíró X.509 tanúsítványa és az aláírási szabályzat megnevezése stb.), és így az aláírásra kerülő lenyomatot általában nem az aláírandó dokumentumból, hanem egy szabványos (pl. ETSI TS 101 903 vagy PKCS#7) szerinti struktúrából képezzük. Ha aláírás előtt valóban azt szeretnénk megnézni, hogy mi az, amit aláírunk, egyáltalán nem nyilvánvaló, hogy a folyamat mely pontját kellene vizsgálnunk. Amit látnánk, az minden bizonnyal valamilyen bitsorozat lenne, és azt hiába néznénk, az emberi felhasználó nem tudná eldönteni, hogy az a bitsorozat valóban azt a dokumentumot jelenti, amit ő alá kíván írni.

Az aláírás-létrehozó alkalmazások az értelmes dokumentumot mutatják meg az aláírónak aláírás előtt. Összetett dokumentumokat (pl. Word, Excel, PDF, HTML stb.) használunk, nem mindig egyértelmű, hogy ezeket pontosan hogyan kell megjeleníteni. Azt sem egyszerű eldönteni, hogy az aláírást befogadó, ellenőrző fél pontosan ugyanazt látja-e majd, amikor megjeleníti a dokumentumot. Problémát jelenthetnek, ha különböző felek különböző típusú, verziójú, esetleg csak különböző beállításokkal rendelkező vagy különböző környezetben működő alkalmazással tekintik meg a dokumentumot. További kérdéseket vet fel, hogy egyes dokumentum-formátumok megengednek ún. aktív tartalmakat is, így szándékosan is elő lehet állítani olyan dokumentumot, amely másképp jelenik meg különböző időpontokban vagy különböző környezetben.

Továbbra is ?mindig el kell olvasni, amit aláírunk?, de ilyenkor nem feltétlenül pontosan azt akarjuk látni, amit majd aláírunk, hanem az értelmes dokumentumot szeretnénk megtekinteni. Cikkünkben ezt a problémakört járjuk körül.