MOKKA adatbázis: migrálás tanulságokkal

Koltay Klára Dr. <>
DEENK


Bár reményeink szerint a Magyar Országos Közös Katalógus szolgáltatásainak jelentős fejlesztése előtt állunk, a MOKKA adatbázisának egy OSZK-ban elhelyezett szerverre költözése kapcsán a közelmúltban lehetőségünk nyílott arra, hogy az adatbázison kisebb-nagyobb hibajavításokat, módosításokat, fejlesztéseket végezzünk.

Jelentősebb fejlesztés a korábbiakhoz képest módosított elvek szerint elvégzett duplum-ellenőrzés, amely az eddig már többször változtatott módszerek tanulságai alapján igyekezett minimalizálni egyrészt a könyvtárak eltérő katalogizálási szokásai miatt fel nem ismert duplumok számát, másrészt a téves összevonásokat, amelyek majd a lelőhely-adatbázisként való használatban okozhatnak zavarokat.

Az új adatbázis nem változtatta meg alapelveit a többkötetes művek kezelése tekintetében, de javított mechanizmusokkal működik és reményeink szerint áttekinthetőbbé váltak a több kötetes művek adatai is a korábbiaknál. Erre azért is szükség van, mert a rekordkapcsolaton alapuló kötetkezelés a jövőben mintája lehet egyéb típusú rekordkapcsolatok létrehozásának is.

Az új installáció az egységesített névalakok és tárgyszavak kezelése terén az eddigieknél erőteljesebben igyekszik kiaknázni azokat a lehetőséget is, amelyek abból a tényből adódnak, hogy a MOKKA adatbázisa a bibliográfiai rekordok és besorolásiadat-rekordok együttes kezelésén alapul. A korábban alapvetően csak a bibliográfiai rekordok begyűjtésére koncentráló adatbázis néhány tagkönyvtár személynév, testületi név és tárgyszó rekordjait is átvette, és ezeken alapulva hatékonyabb kereséseket kínál elsősorban a nevek és tárgyszavak esetében.

Az adatbázissal végzett munka alkalmat adott arra is, hogy a ma már több mint harminc könyvtárból származó rekordok együtt élését megfigyeljük és a jövőbeni kezelésükre vonatkozó tanulságokat vonjunk le a alkalmazandó szintaktikai ellenőrzésektől, a rekordok javíthatóságának kérdésén át a adattartalom növeléséig.