ePortfolió a felsőoktatásban

Vágvölgyi Csaba <>
Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola

Papp Gyula <>
Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola


Az IMS Global Learning Consortium az a szervezet, amely valóban a teljesség igényével igyekszik szabványajánlásokat, illetve technikai ajánlásokat kidolgozni az e-Learning minden részterületére. A szabványosítás első éveit követően néhány éven belül kikristályosodott, hogy a fejlesztéseket milyen új területekre kell kiterjeszteni. Hol fogalmazódnak meg új igények az elektronikus tanulási környezettel szemben. Ezek közül az új területek közül egy az ePortfolió. Az IMS már 2003-ban munkacsoportot hívott össze egy szabványajánlás megfogalmazására, s az ePortfolió szabvány 1.0-ás specifikációja 2005 júniusában látott napvilágot.

Már korábban is léteztek olyan alkalmazások, amelyek az elektronikus portfolió kezelésére használtak, de ezeket nem erre a célra hozták létre. A web 2.0 életérzése és a kapcsolódó technológiai megoldások pedig jelentős lendületet adtak a portfoliókezelő alkalmazások fejlesztésének. Egyre több oktatási intézményben válik elképzelhetetlenné az élet portfoliókezelés nélkül. A hazai felsőoktatásra is jelentős nyomás nehezedik ezen a területen, hiszen a az új felsőoktatási törvényhez kapcsolódó 15/2006. (IV.3.) OM rendelet 4. számú melléklete szerint amesterképzésben kötelező a portfolió használata.

Mára több piaci és nyílt forráskódú alkalmazás is született ezen területen. Ezek közül ragadtunk ki egy ígéretes alkalmazást ? a Mahara-t ?, amely hidat képez az egyéni és az intézményi igények között.

A Mahara olyan szabad forráskódú ePortfolió rendszer, amelyben nem csak az egyén gondozhatja saját portfolióját, hanem a különböző szerveződési szintek ? csoportok, nagyobb egységek, intézmények ? szintén saját portfóliót/portfóliókat hozhatnak létre. A Mahara mindehhez gazdag eszköztárat biztosít, és lehetővé teszi a portfoliók közzétételének teljes kontrollálását.

A Mahara önálló alkalmazásként is megállja helyét, de fejlesztése során előtérbe helyezték, hogy minél nagyobb mértékben legyen képes együttműködni Moodle keretrendszerekkel. Ilyen módon a Mahara ? köszönhetően a Moodle portfolio API-jának, valamint a Moodle hálózatok kialakításának ? a Moodle első számú ePortfolió alkalmazásává válhat.

Előadásunkban a Mahara szolgáltatásait, eszközrendszerét, és működését szeretnénk bemutatni.