Az Apponyi-gyűjtemény metszeteinek feldolgozása az Országos Széchényi Könyvtárban

Tóvizi Ágnes <>
Országos Széchényi Könyvtár

Az Apponyi-gyűjtemény metszeteinek feldolgozása az Országos Széchényi Könyvtárban

Az OSZK Régi Nyomtatványok Tárában a 16-18. századig terjedő időszak magyarországi eseményeinek külföldi recepcióját gazdag metszetanyag képviseli. A képek egyrészt Apponyi Sándor mintegy ezer dokumentumból álló metszetgyűjteményében, másrészt az Apponyi Hungarika-könyvgyűjtemény csaknem 3000 kötetében találhatók. A gyűjteményben őrzött magyar vonatkozású metszetek száma mintegy tíz-tizenötezerre tehető. Ezek témájukat tekintve elsősorban portrék, város-, vár-, csata- és ostromképek, de nagy számban található köztük térkép, hadi térkép, allegória, életkép, viseletábrázolás és tézislap is.

A metszetek feldolgozása már az 1990-es évek elején megkezdődött, a kötetek esetében egy tematikusan rendezett cédulakatalógus, a metszetgyűjteménynél egy számrendi cédulakatalógus formájában. 2002-től a ?16-17. századi magyar vonatkozású nyomtatott és illusztrált könyvek feldolgozása? című OTKA-pályázat keretében a metszetanyag újabb szempontú feltárásához Access-adatbázis épült. Az adatbázisban minden technikai adat, megjelenési körülmény, példánysajátosság, továbbá a művészek, az ábrázolt személyek és események meghatározása, a feliratok és szignatúrák szövege, a vonatkozó szakirodalom és a metszetek leírása is rögzíthetővé és kereshetővé vált. 2007-től egy újabb, az előzőt folytató OTKA-pályázat keretében a 18. századi magyar vonatkozású metszetek leírása is megkezdődött. Az adatbázis jelenleg csaknem háromezer tételt tartalmaz, ezek közel egyharmadáról digitális felvétel is készült.

A 2007-es évben vált aktuálissá a képi dokumentumok számára készített Access-adatbázis mezői és a HUNMARC-mezők közötti megfeleltetés kidolgozása annak érdekében, hogy a metszetfeldolgozás eredményei az OSZK interneten hozzáférhető elektronikus katalógusába is bekerülhessenek. A könyvtár katalógusában a leírások egyelőre még kép nélkül jelennek meg. Az elmúlt évben induló Magyar Digitális Képkönyvtár-program részeként az OSZK katalógusából kinyert metaadatok összekapcsolódhatnak a digitalizált képekkel, így első lépésben mintegy ezer, részletes leírással is ellátott metszet válik elérhetővé az interneten.