A LabVIEW oktatásának bevezetése a Debreceni Egyetem Műszaki Karán

Princz Mária dr <>
Debreceni Egyetem

Kocsis Imre dr <>
Debreceni Egyetem

A LabVIEW egy könnyen kezelhető, interaktív, grafikus programozói nyelv, amely a nem programozónak tanuló hallgató számára is könnyen elsajátítható. A LabVIEW használatával a diákok rövid idő alatt képesek bonyolult programok és alkalmazások elkészítésére.

A Lab VIEW általános mérnöki eszközként használható. Beépített kontrol és indikátor gombjai, valamint a program működőképességének, az adatáramlásnak lépésenkénti vizsgálata lehetővé teszi, hogy a diákok virtuálisan építsenek és teszteljenek különböző hardver elemeket. Evvel gyakorlati tapasztalatokat szereznek a tényleges eszközök rendelkezésre állása nélkül is. Használatával készíthetünk tesztelő és mérő, adatgyűjtő, műszervezérlő, adatnaplózó, méréselemző és riportgeneráló alkalmazásokat.

A LabVIEW tanításának számos előnye van: Műszerek tervezése, kialakítása, és az alkalmazások műszerként való használatán kívül használhatjuk általános célú grafikus programozási nyelvként is. Mint más programnyelveknél, itt is használhatunk szekvenciát, szelekciókat, az iterációk különböző fajtáit, aritmetikai és logikai műveleteket, függvényeket és készíthetünk alprogramokat. A könnyen kezelhető grafikus felületnek köszönhetően a tanításhoz rendelkezésre álló időből többet használhatunk fel az algoritmikus gondolkodás fejlesztésére, és a szintaktika ismeretének követelménye kevésbé terheli a diákot. A program modularitása elősegíti, hogy egyre bonyolultabb alkalmazásokat építsünk a meglévő alprogramok felhasználásával. A program szabadon összekapcsolható más gyakran használt szoftverekkel, úgymint Mathcad, Mathematica, Excel, stb .. Az alkalmazások Web-hez történő kapcsolódására beépített eszközöket tartalmaz.

A LabVIEWt széleskörben használják az iparban, így ismerete előnyösen befolyásolhatja a hallgató elhelyezkedési esélyét.