Európai Grid infrastruktúra jelene és jövője

Szeberényi Imre dr. <>
BME

Az előadás átfogó képet kíván adni az európai és a hazai Grid infrastruktúrával kapcsolatos fejlesztésekről, projektekről és jövőbeli elképzelésekről. Emellett kiemelt hangsúllyal mutatja be a CERN (European Organization for Nuclear Research) által vezetett EGEE (Enabling Grids for E-SciencE) projekteket, mely szorosan kapcsolódik azokhoz a magfizikai kutatásokhoz, melyekről az utóbbi időben sokat hallottunk. Az EGEE projekt az Európai Unió által támogatott egyik legjelentősebb Grid projekt. Célja a Grid technológia legújabb eredményeinek felhasználásával létrehozni egy olyan szolgáltatást, amely napi 24 órában rendelkezésre áll a kutatás-fejlesztés, később az ipari-szolgáltatási alkalmazások számára is.

A CERN által vezetett projekt 2004-ben kezdődött 50 ország közel 140 kutató intézetének részvételével. Jelenleg a projekt harmadik fázisa zajlik, melynek célja előző fázisokban megkezdett kutatás folytatására és a szolgáltatás széles körű kiterjesztésére, a gLite Grid köztesréteg folyamatos fejlesztésére, hogy a felhasználók számára megbízható szolgáltatást nyújtson. A projekt mindhárom fázisának megvalósításában több magyar intézmény is részt vett, ill. részt vesz.

Az EGEE projekt eddigi fázisai megteremtettették az alapot az európai Grid infrastruktúra kialakításához, melynek fenntartása, üzemeltetése újabb kihívásokat jelent és természetesen újabb anyagi erőforrások felhasználását igényli. Ennek kereteit próbálta megrajzolni az EGI-DS projekt, mely nemzeti Grid infrastruktúrák összekapcsolásaként képzeli fenntartani a kialakult infrastruktúrát. Az előadás részletesen beszámol ezen elképzelésekről is.