Grides alkalmazások támogatása multi workflow feldolgozós környezetben

Karóczkai Krisztián <>
MTA SZTAKI

Az ember természetéből adódóan törekszik az új ismeretem megszerzésére, azok hasznosítására. Az ismeretszerzés elsődleges forrása az tapasztalat szerzés. Évmilliók alatt az emberiség a saját tapasztalataiból hatalmas tudásbázist épített fel. Azonban még ez a rengeteg ismeret is kevés ahhoz hogy legyőzzünk egyes betegségeket, elkerüljük a gazdasági válságokat, kellőképpen felkészüljünk a természeti katasztrófákra.
A jelen kor emberének olyan problémákkal kell szembenéznie amik tanulmányozására, megismerésére kevés az egy emberöltőnyi idő. Ráadásul mindezek tanulmányozáshoz, kísérletek lefolytatásához olyan speciális körülmények, feltételek szükségesek, amik komoly károkat okoznak mind az élőhelyünkben, mind pedig az élővilágban, ráadásul nagyon költséges és veszélyes ezeket a körülményeket még akár rövid időre is fenntartani.
Ebben segít az egész emberiségnek a az elosztott számítási rendszerek tudománya és annak egyik megvalósulása a Grid technológia. A Grides világban könnyedén szimulálhatóak ezek a körülmények és a folyamatok akár gyorsíthatóak akár lassíthatóak akár más paraméterekkel újrafuttathatóak. A Grides világ azonban nagyon hiú ábrándokat tápláltat maga iránt, ugyanis mit ér az ember azzal ha kap 100.000CPU-t a világ 10 sarkában, tűzfalakkal jól megerősítve és csak speciális környezetből egyenként vezérelve tudja használni.
Erre ráébredve különféle felületek kezdtek el kifejlődni az egyszerűbb kezelhetőség érdekében. Egyes rendszerek addig merészkedtek hogy már nem csak 1-1 programot képesek itt-ott elindítani hanem komoly alkalmazásokat is amik akár több 100.000 program lefuttatására, felügyeletére és vezérlésére is alkalmasak egy nem csak a világban elosztott de különböző architektúrájú gépek között is.
Ahogy az informatika is így azon belül a elosztott számítási rendszerek is nagyon fiatal tudomány, és nagyon rövid idő alatt kellett valami használható eredményt felmutatnia, ezért sok elérő rendszer fejlődött és még fejlődik ma is párhuzamosan. Ezeknek a különböző workflow rendszereknek megvannak a specialitásai, amik 1-1 esetben nagy segítséget jelenthetnek. Összességében azonban egyikkel sem lehet kiszámolni a világ összes bajának a megoldását. Ezt felismerve a SZTAKI Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Laboratóriumában megalkottuk és folyamatosan tovább fejlesztjük a gUSE rendszerünket ami képes egységbe foglalni ezeket a specialitásokat és mindezekhez egy webes kezelőfelületet biztosítani. Az előadás során bemutatásra kerül hogy egy gUSE-on belül hogyan lehet különféle workflow rendszereket használni és hogyan ezen kívül milyen lehetőségeket rejt még ez a rugalmas rendszer.