IMOLA : megújuló országos könyvtári szolgáltatások Magyarországon

Tóth Kornél <>
MTA SZTAKI

Az előadás első felében a szerző röviden áttekinti azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a hazai könyvtárosság azon a téren tett, hogy a könyvtári katalógusok gépesítésének kezdete óta elszigetelten fejlődő számítógépes könyvtári katalógusok az interneten keresztül, webes felületen egy pontról elérhetővé váljanak és a felvett metaadatok (rekordok) ezen a ponton közösen visszakereshetők legyenek. A kezdeményezések közül kiemelten tárgyalja a MOKKA és az ODR projektet, azok tapasztalatait, valamint a tapasztalatok alapján levonható következtetéseket. Áttekinti az elért eredményeket és igyekszik tárgyilagosan rámutatni a hiányosságokra is.

Az előadás második felében a szerző vázolja azt a koncepciót, ami a megvalósult projektek tapasztalatait és a nemzetközi trendeket figyelembe véve, az elmúlt évek során kialakult az MTA SZTAKI és a Monguz Kft. könyvtári informatikai műhelyében. Ez a koncepció az ?IMOLA? munkanevet kapta az ?Integrált MOKKA, ODR és OLA adatbázisok? betűszavaként. A koncepció lényegét az a felismerés adja, hogy a megújuló országos könyvtári rendszer kiemelt, központi szolgáltatásait ? a Magyar Osztott Közös Katalógus (MOKKA), Országos Dokumentum-ellátási Rendszer (ODR) és Országos Lelőhely-adatbázis (OLA) hármasát ? olyan módon célszerű megvalósítani, hogy ezek a szolgáltatások egységes alapra kerüljenek és a szolgáltatások hátterét képező rekordvagyon ne duplikált, esetleg még tovább többszörözött módon kerüljön tárolásra.

Az egységes alap nem feltétlenül, sőt majdnem biztosan nem fizikailag egy adatbázist jelent, de mindenképpen egyetlen, robusztus, közös technológiájú rendszerként jelenik meg, amelyben a begyűjtött vagy online elért rekordok egy logikai tárolóban érhetők el. Az elmúlt évek során külön-külön épülő MOKKA, ODR és a még valójában csak tervezett OLA adatbázisok helyett az IMOLA koncepció ezt az egységes alapot tartja szükségesnek ahhoz, hogy hatékonyan és korszerűen megoldható legyen a hazai könyvtári rekordvagyon egy ponton való szolgáltatása. A MOKKA, ODR és OLA célkitűzései pedig valójában szolgáltatási felületekként, nézetekként definiálhatók, amely nézetek alatt ez az egységes alap húzódik meg.