Konvergens hálózati erőforrások terheltségének elemzése

Gál Zoltán <>
Debreceni Egyetem TEK ITK

Balla Tamás <>
Debreceni Egyetem TEK ITK

Karsai Andrea <>
Debreceni Egyetem TEK ITK

A korszerű infokommunikációs hálózatokkal szemben támasztott mai igények között erőteljesen hangsúlyozódik az adat, hang (VoIP), és videó konvergens platform felett történő valósidejű továbbítása.

A multimédia hálózati szolgáltatások megvalósításának egyik lehetséges módja a fizikai réteg átviteli rátájának az igényeltnél lényegesen magasabb értéken tartása. Ez LAN/MAN környezetben egyszerű beruházásokkal, különösebb erőforrás tervezési meggondolások nélkül megvalósítható. Ezt használja ki néhány gyártó, amely 1-10 Gigabit/sec interfészekkel rendelkező gerinchálózati, illetve hozzáférési eszközeit kevés intelligenciával, így olcsón képes szállítani. Amíg a saját hálózatban torlódás nem lép fel, addig ilyen rendszereket használók, illetve üzemeltetők joggal érvelnek az infrastruktúra beruházásuk gazdaságossága mellett.

Mivel azonban az 1 Gigabit/sec csatoló kártyákkal rendelkező felhasználói gépeken futó hálózati multimédiás alkalmazások egyre nagyobb sávszélességet igényelnek (pl. HD videokonferencia, stb.), a gerinchálózati eszközparknak kell tudnia biztosítani QoS garanciákat. Ehhez megfelelő intelligenciára van szükség, hogy a DiffServ/IntServ/RSVP mechanizmusok közül adott környezetben a legoptimálisabb biztosítsa a valósidejű forgalom erőforrás feltételeit. Autonóm rendszeren belüli sok routing-hop esetén felvetődik az MPLS bevezetésének lehetősége is.

Akár az első, akár a második megfontolás alapján történik a céges vagy intézményi hálózati infrastruktúra fejlesztése, szükséges az egyes forgalmak erőforrás igényének méretezése. Ehhez viszont sok olyan szempontot kell figyelembe venni, mint a PDU-k továbbítása közben jelentkező statisztikai jellemzők (LRD, önhasonlóság, fraktál, stb.), és a különböző multimédiás bitfolyamok Corvil sávszélessége.

Az előadásban a Debreceni Egyetem LAN/MAN 10 Gigabit/sec hálózatán továbbított forgalmak komplex, matematikai, statisztikai elemzése alapján tapasztalt jellemzőket mutatjuk be és ennek alapján következtetéseket vonunk le a rendszer minőségi/mennyiségi fejlesztésére vonatkozó tervezési lépések meghatározása tekintetében.