Európai kutatói hálózatok ? a GN3 küszöbén

Bálint Lajos <>
NIIF Intézet



Az európai kutatói hálózatok fejlődésében mérföldkövet jelentett az EU 6. Tudományos és Technológiafejlesztési Keretprogramjának (FP7) talán legfontosabb fejlesztéseként elindított GN2 projekt. Nem csak azért, mert

hanem azért is, mert egyebek mellett

A meghosszabbított GN2 projekt lezárásának időpontja 2009 márciusában volt esedékes.

A fejlesztések folytatására (és ezzel a világszínvonalú infrastruktúra össz-európai biztosításának folyamatosságára) a lehetőségét ? már az EU FP7 keretében ? a GN3 projekt fogja biztosítani. A projekt előkészítése már 2007-ben beindult és a projekt-javaslat 2008 szeptemberében, az előírt határidőre el is jutott Brüsszelbe, az Európai Bizottság (az EC) címére. Az elbírálási folyamat kedvező eredményei és az eddig lefolytatott egyeztető tárgyalások bíztató kimenetele alapján a projekt elfogadása és a szerződés megkötése szinte bizonyosnak látszik.

A tervek szerint 2009 harmadik negyedévében beinduló GN3 projekt 4 évére hosszú viták eredményeként várhatóan több mint 90 M? támogatást (a GN2 projekthez hasonló összeget) biztosít az EU.

Az új projekt küszöbön álló indításáig azonban még néhány nehéz akadály leküzdésére van szükség:

A teendők számbavétele és a GN3 esélyek áttekintése nem pusztán izgalmas feladat, de elkerülhetetlenül szükséges feltétele is annak, hogy az európai kutatói hálózatok újabb sikeres 4 évnek nézhessenek elébe és a GN3 projekt keretében, ill. ahhoz kapcsolódva

Az NIIF közösség ? a GN2 projekthez hasonlóan ? a GN3 projektnek is aktív résztvevője lesz. A munka sikerességét segítik elő a hazai és nemzetközi együttműködés egymást kiegészítő kapcsolati elemei, a szervezeti együttműködések, a hálózati kapcsolatok, és a GN3-hoz kapcsolódó, valamint a GÉANT későbbi újabb generációit megalapozó egyéb EU támogatású projektekben való intenzív részvétel.