Tanítást-tanulást támogató számítógépek védelme a gyakorlatban

Vigh György <>
Suli-Soft-Design

A bemutatásra szánt védelmi eszközök első generációja mintegy 10 éve van jelen a magyar, számítógéppel támogatott oktatásban. Legelőször 9 éve, egy másik konferencia keretében mutattam be a lehetséges megoldásokat. Azóta sok víz lefolyt a Dunán... ...megjelentek az USB kulcsok, illetve a lehetőségek tárháza is bővült. A következő kérdések továbbra is felmerülhetnek bennünk, miközben tanárként, készülünk egy-egy tanórára, bemutatóra. Hatékonyan, megfelelően dolgozik-e a számítógép minden bekapcsolás után? Gondot okoznak a hardver-beállítások és/vagy az installált programok? Véletlenül vagy szándékosan okozott problémák merülnek fel? Nap, mint nap kerülhetünk olyan helyzetbe, amelyben a számítógép „megzavarodik”, beállításai alapvetően megváltoznak (pl.: vírusfertőzés miatt), merevlemezére engedély nélküli programokat installálnak, illetve a merevlemez véletlenül vagy szándékosan formázásra kerül.

A kérdésekre, illetve a felvázolt problémákra az egyik lehetséges válasz, illetve megoldási javaslat a biztonsági (Safety Card) vagy védelmi kártyák (Protector Card) vagy hordozható számítógépek esetében a PC védelmi USB kulcsok (USB Recovery Key) alkalmazása. Ezek mind a számítógépet használók, mind a rendszergazdák munkájának megkönnyítése érdekében kerültek kifejlesztésre. Ezért – a számítógéppel támogatott munkahelyeken kívül – különösen oktatási intézményekben vagy otthon lehetnek a számítógépek hasznos kiegészítői ezen eszközök. A biztonsági vagy védelmi kártyák vagy USB kulcsok teljes mértékben megvédik a számítógép merevlemezére telepített szoftvereket és a beállításokat a károktól. Bármilyen hiba esetén a számítógépet csak újra kell indítani, és minden ugyanúgy működik, mint előtte! Így többek között megóvja a számítógépet a használó által feltelepített, a merevlemezről fölösleges tárhelyet elfoglaló programoktól is, mert újraindításkor eltávolítja azokat. Nem szükséges többé a számítógép átvizsgálása, a beállítások ellenőrzése, a megsemmisült programok, adatok, képernyővédők és háttérképek keresése, a fölöslegesen telepített programok kitörlése. A most bemutatásra kerülő biztonsági vagy védelmi kártyák, illetve USB kulcsok mindezt automatikusan elvégzik, ezzel időt és energiát takarítva meg mind a rendszergazdáknak, mind a professzionális, mind az otthoni felhasználóknak.

Úgy gondolom, hogy ezen a konferencián az oktatási célú számítógépek védelméről is beszélni kell! Különösen azért, mert az a tapasztalatom, hogy a leírt okok miatt ódzkodnak az informatikai vénával nem rendelkező, pl. közismereti tanárok a számítógép használatától, alkalmazásától az oktatási gyakorlatban. Ugye nem szükséges ecsetelnem, hogy egy számítógép mennyire jól vagy rosszul támogathatja egy-egy pedagógus munkáját…