Délkelet-Európai Grid Projekt

Rőczei Gábor <>
NIIF Intézet

Az Európai Unió hetedik keretprogramja által támogatott projekt, amely hosszú távon lehetőséget biztosít egy átlátható, széles körben használható elektronikus infrastruktúra kialakítása számára Délkelet-Európában. Egy egységes infrastruktúrává kapcsolja össze a már meglévő és a jövőbeli számítási-idő igényes alkalmazások futtatására alkalmas (High Performance Computing, HPC) eszközöket. Kiegészítésképp a projekt keretén belül létre hozunk még egy Gigabit European Academic Networking Technology (GEANT) kapcsolatot Dél-Kaukázussal, amelyet a projektet követően tovább üzemeltetünk. Formálisan 2010. szeptember 6-án indult, a görög kutatói hálózat (GRNET) koordinálásával.

Az infrastruktúra-építés mellett a projekt másik fontos célkitűzése az, hogy támogasson és erősítsen számos stratégiailag fontos kutatói közösséget (Virtual Research Community, VRC), amelyeken keresztül egy egységes kutatói csapattá kovácsolja össze a délkelet-európai régió felhasználóit, lehetőséget biztosítva arra, hogy a HPC eszközöket, szoftvereket, adatokat és eredményeket könnyen és gyorsan tudják használni a mindennapi munkájuk során. A projekt közvetlenül részt vesz a kutatások koordinálásában, javítva az elérhető infrastruktúra felhasználhatóságát, hozzáférhetőségét.

A projektben 14 partner vesz részt, túlnyomó többségük a délkelet-európai régióból, továbbá több mint 10 intézmény, mint nem közvetlen résztvevő (third party) képviselteti magát a konzorciumi partnerek mellett. Magyarországot három partner képviseli: a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet, mint konzorciumi partner, a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete (MTA-SZTAKI) valamint az Óbudai Egyetem, mint résztvevők.

Nyolc munkacsomagból áll, amelyek közül több feladatban is részt veszünk, mint például közbeszerzési irányelvek megfogalmazásában, HPC infrastruktúra telepítésében, konfigurálásában, vagy felhasználói tanulmányok elkészítésében. Fontos szerepet töltünk be a szoftver környezetek frissítésében is, amely abból áll, hogy az eltérő HPC eszközökön lévő szoftvereket harmonizáljuk, hogy azok helyszínenként átjárhatóbbak, egymással együttműködőbbek legyenek.

Az MTA-SZTAKI, mint résztvevő különösen a kutatói közösségeket támogatja azáltal, hogy az alkalmazásokhoz azokat könnyen konfigurálhatóvá varázsoló portálfelületet fejleszt, amely a már meglévő P-GRADE portál továbbfejlesztésére épül. E tevékenységet kiegészítik a tréningek, amelyeket a HPC átfogó területén szeretnénk tartani. Az Óbudai Egyetem a portálfejlesztéshez két genetikai alkalmazást biztosít, amelyeken keresztül be tudjuk majd mutatni a teljes délkelet-európai HPC infrastruktúra működési alapelvét.