Az ARC és a gLite köztesrétegek munkafolyam-szintű együttműködésének megvalósításáról

Balaskó Ákos balasko <>
MTA SZTAKI

Kozlovszky Miklós <>
MTA SZTAKI

Rőczei Gábor roczei <>
NIIF Intézet

A HP-SEE nevű nemzetközi projekt keretében nagy teljesítményű szuperszámítógépek lehetőleg optimális együttműködését kell megvalósítani ARC-AREX köztesréteg használatával. Ezt a számos országban igen népszerű (pl, északi országok, Svájc) köztesréteget a Nordugrid közösség fejlesztette ki, miközben a legtöbb európai nemzet az EGEE projektcsalád által hivatalosan támogatott gLite köztesréteget dolgozta ki. Mára, mivel mindkét programcsomag kiforrott, széles körben használt és elfogadott lett, célként kitűzhető, hogy egy, a köztesrétegek felett definiált szoftver-komponenssel e két réteget egy magasabb szinten együttműködésre bírjuk. Ezt a felsőbb réteget a middleware-ek fölé épített portál-megvalósítások, esetünkben egy szolgáltatás-orientált, az MTA SZTAKI által fejlesztett grid-alkalmazás fejlesztő portál-környezet, a gUSE jelenti, amelyek segítségével a felhasználók egyszerűen hozzáférhetnek távoli grides erőforrásokhoz. A gUSE azonban nemcsak az erőforrások egyszerű hozzáférhetőségét biztosítja, hanem segítségével az elosztott erőforráson futtatandó alkalmazásunkat párhuzamosíthatjuk, amelyet a portál oldalon egy un. Munkafolyamat, az egyes komponenseket pedig un. jobok reprezentálják. A gUSE portál előnye nemcsak az, hogy több middleware-t és ezáltal több gridet így több erőforrást tudnak elérni a felhasználók, hanem hogy a munkafolyamaton belül tudnak elérni több különböző köztesréteget.

A fejlesztés eredményeként más felhasználói csoportok (pl. nordugrid-et használó kutatók) is elérhetővé váltak, illetve a mindkét grid-típushoz tanusítvánnyal rendelkező felhasználók ezáltal nagyon erőforrás-halmazon futtathatják alkalmazásaikat.

Az előadás vázlatosan bemutatja az ARC illetve a gLite köztesréteget, kiemelve az azok közti hasonlóságokat illetve különbségeket, általános betekintést nyújt a gUSE portál szolgáltatásaiba, és az architekturális megvalósításba. Ezek után bemutatja a köztesréteg-plugin fejlesztésének fontosabb lépéseit, az azok során felmerült problémákat és megoldásukat, az új kiegészítés tényleges használatához szükséges adminisztatív teendőket, végül a tesztelési eredményeket.