Plakátok és metaadatai az Elektronikus Multimédia Könyvtárban

Takács Margit <>
Debreceni Egyetem Informatikai Kar

Iszály György Barna Dr. <>
Nyíregyházi Főiskola Matematika és Informatika Int

A könyvtári gyűjteményekben a hagyományos könyvtári anyagok mellett olyan speciális dokumentumtípusok is megtalálhatóak, mint a kis- és aprónyomtatványok körébe tartozó grafikai plakátok, amelyeknek egyszerre van kultúrtörténeti, művészettörténeti és tartalmuknál fogva kortörténeti jelentőségük. A falragaszok azonban nem csak a könyvtárak állományát gazdagítják, hanem más közgyűjtemények (pl. múzeum) részeként is jelen vannak.

Ezeknek a dokumentumoknak a fennmaradásához hozzájárult az a könyvtárosi felfogás, miszerint nem a jelen feladata eldönteni, hogy mi lesz a fontos a jövő számára. Valóban a régen jelentéktelennek tűnt falragaszok ma több irányú kutatás alapjai is lehetnek, ebből kifolyólag egy-egy komolyabb plakátgyűjtemény nélkülözhetetlen forrása lehet a történeti, ipartörténeti, biográfiai, művészettörténeti, de más irányú kutatásoknak is.

A könyvtárak plakátarchívumaiban való eligazodás azonban nehézkes, mivel a mű címének és szerzőjének megismerésén kívül rendkívül fontos a plakáton látható kép megtekintése is. Egy keresett mű megtalálásához több plakát áttekintésére is szükség lehet, ami a plakátok tárolási és típusbeli sajátosságaiból kifolyólag eléggé problémás. A probléma megoldást a ma már széles körben elterjedt digitális gyűjtemények jelentik, hiszen a technikai fejlődésnek köszönhetően lehetőség nyílt ezeknek a dokumentumtípusoknak a digitalizálására és elektronikus tárolására, azaz az elektronikus könyvtárak létrehozása.

Az elektronikus könyvtárak működéséhez nélkülözhetetlenek a metaadatok használata, ugyanis ezek segítségével valósulhat meg a digitális dokumentumok tárolása és keresése. A cél mindig az, hogy olyan metaadatséma kerüljön alkalmazásra, ami a kutatás hatékony eszközévé válhat. Épp ezért a grafikai plakátokat leíró metaadatrendszer meghatározásakor figyelembe kell venni, hogy a falragaszok egy olyan speciális dokumentumtípust képviselnek, amelyek leírhatók könyvtári dokumentumként is és a múzeumokban leginkább fellelhető vizuális dokumentumként is. A plakátoknak ezt a kettős tulajdonságát figyelembe véve a következő két metaadatrendszer segítségével lehet összeállítani egy minden szempontra kiterjedő metaadatsémát: egyrészt a könyvtári világban a digitalizált dokumentumok leírására használt Dublin Core (DC) metaadatrendszer segítségével másrészt a vizuális dokumentumok (legyen az kép, szobor, stb.) feldolgozására kialakított VRA Core metaadatok felhasználásával.

A plakátokhoz kidolgozott metaadatséma jelentős segítség lehet egy olyan elektronikus könyvtár létrehozásánál, amely tisztán elektronikus formában tárolja és szolgáltatja a különféle multimédiás dokumentumokat, mint a képi, hangzó vagy a mozgóképes dokumentumok. Az Elektronikus Multimédia Könyvtár megalkotása pontosan ezt a célt tűzi ki maga elé. Mivel a képi dokumentumok egyik típusa a plakát, ezért fontos, a rendszer kifejlesztése előtt megahatározni azon adatokat, amelyek ezen dokumentumtípus esetén a rendszerben tárolni kell. Meg kell vizsgálni azt is, hogy a meghatározott metaadatséma mennyire integrálható egy ilyen könyvtári alkalmazásba.