Integrált vezetékes és mobil kommunikáció

Horváth Varga János <>
KFKI Rendszerintegrációs Zrt.

A magyar távközlési szokások az elmúlt néhány évben egyértelműen a mobiltelefonok használata felé mozdultak el.

Ugyanakkor nem mindenkinek szeretjük kiadni a mobilszámunkat: a weben nem szívesen publikáljuk a munkaidőn kívül is elérhető mobilunkat, inkább csak az irodai, asztali készülék telefonszámát adjuk meg. Ugyanakkor ha a keresett fél keveset van az asztalánál, nehezen érjük el. Vannak időszakok, amikor irodán kívül vagyunk, de tudnánk fogadni az irodai számra érkező hívásokat a mobilon: az asztali készülék mobilra irányítása problémás megoldás: nem tudjuk távolról be, de főleg kikapcsolni az átirányítást. Ráadásul ilyenkor nem látjuk a mobilon a hívó számát sem.

Nemzetközi utazások, konferenciák során a mobilhasználatot - gyakran még a hívások fogadását is - a magas roaming díjak miatt kénytelenek vagyunk minimalizálni. Ugyanakkor a Voice over IP (VoIP) technológia és a konferencia helyszíneken, hotelekben, éttermekben gyakran ingyenes WIFI elérés elvileg megadná a lehetőséget a díjmenetes telefonálásra külföldön is. Mégis, igen kevesen élnek ezzel az évek óta létező lehetőséggel az okostelefonjukon, annak bonyolult beállítása miatt, ráadásul a visszahívhatóságunkat, a saját számunkon történő ingyenes hívhatóságot ez sem oldja meg.

Előadásomban bemutatom a Magyar Telekom leányvállalatának, a KFKI Rendszerintegrációs Zrt-nek a magyar piacon egyedülálló mobilintegrációs megoldását. Ennek lényege, hogy az okostelefonok a munkahelyi alközpont mellékeként funkcionálhatnak.

Az asztali készülékkel együtt csöng a mobil és mobilon is látom a hívó telefonszámát. A kimenő hívások akár asztaliról, akár mobilról indítjuk, ugyanazt a hívószámot jelzik ki a hívott félnél. Az együtt csöngés mobilról ki/be kapcsolható. A nemzetközi hívásdíjak pedig a megoldásba integrált VoIP képességgel a roaming díjak kikerülését teszi lehetővé: a hívó továbbra is az egyetemi számot hívja, a hívás internet felett VoIP kapcsolattal csöng ki a mobilon is, a hívásfogadás tehát ingyenes. Hasonlóan, a híváskezdeményezés internet felett VoIP történhet, a hívott fél ekkor is az egyetemi számot fogja látni. Mindehhez a felhasználónak semmit sem kell konfigurálni a telefonján, csak a WIFI-re kell felcsatlakoznia. WIFI hiányában is kezdeményezhetünk hívásokat a roaming díjak feléért (automatikus visszahívást végez a rendszer), hogy csak a lényegesebb költségcsökkentő elemeket emeljük ki.

A rendszer bevezetése után természetesen a SIM kártyánk számával továbbra is fogadhatunk és indíthatunk hívásokat, ahogy az alközponti mobilintegráció előtt megszoktuk. Célszerű ezután ezt a számot csak a kiemelten fontos kollégák, partnerek számára megadni.

Összefoglalva: a Fixed Mobile Convergence (FMC) magyarországi megjelenésével, a mobilok alközponti integrációjával a kommunikáció, a telefonos elérhetőségünk javul, miközben kézben tartjuk, mikor akarunk mobilon is elérhetőek lenni. Nemzetközi utazások során pedig jelentős költségcsökkenés érhető el, végre gondtalanul telefonálhatunk.