IT infrastruktúra egy modern egyetemi könyvtárban

Molnár Péter <>
Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár

Egy mai, modern egyetemi könyvtár működésének alapját képezi a megbízható, nagy teljesítményű informatikai rendszer. A Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár a közelmúltban fejezte be informatikai infrastruktúrájának jelentős bővítését. Komoly előrelépés történt, mely már a kezdeti tervezéskor komoly szemléletváltozást igényelt: teljes átállást hajtottunk végre egy új szerverparkra. Törekedtünk a minden szempontból kiegyensúlyozott kiszolgálói infrastruktúra megteremtésére, mert lehetővé akartuk tenni az erőforrások hatékonyabb kihasználását, tartalék rendszerekre való gyors átállást és ezzel együtt a felhasználói elégedettség növelését.

Az előadás során áttekintést nyújtunk a követelmény-feltárástól az üzemeltetésig terjedő időszak fontosabb mérföldköveiről és kisebb-nagyobb buktatóiról. Bemutatjuk az elkészült infrastruktúra komponenseit, majd felvázoljuk a további fejlesztés lehetséges irányait. Összevetjük, mit nyújt a rendszer az elvárásokhoz viszonyítva és hogyan képes azt a tapasztalatok alapján megvalósítani. Megosztunk néhány gyakorlati tapasztalatot, mely segít egy hasonló rendszer felépítésében, fenntartásában.

Bemutatásra kerülnek az évek során összegyűlt követelmények és az azokra adott koncepcionális, s a megvalósítást érintő válaszok. Terveink szerint komoly szerepet szántunk egy több, azonos kiszolgálóból álló gépcsoportnak, valamint a hozzájuk kapcsolódó közös, osztott tárolónak, melyeken virtualizációs környezetet képzeltünk el. Több technológiát és szállító ajánlatát is alaposan megvizsgáltunk, míg végül összeállt a klaszterezett virtuális környezet és a SAN koncepciója. Követelményeink értékelése után Xen, Pacemaker alapokat építettünk Debian Lenny Linux-okkal és EMC storage-al. Az új rendszerben lehetőség nyílik bármely virtuális gép bármely fizikai gépen történő indítására, menet közbeni mozgatására. A klaszter tagjai jól definiálható szabályok alapján átvehetik egymás szerepét. Bizonytalan működés esetén önműködően kizárható a hibás node. Bár kész megoldások vásárolhatók kifejezetten ilyen célra, a mi rendszerünk előnye a nyílt forráskódú szoftverek előnyben részesítése és a könnyű átjárhatóság egyéb virtualizációs platformok felé.