Informatikai fejlesztések a Kaposvári Egyetem Egyetemi Könyvtárban

Kiss Gábor <>
Kaposvári Egyetem Egyetemi Könyvtár

A 21. század elején szinte nincs már olyan könyvtári (illetve könyvtárban folyó) tevékenység, mely ne élvezne szoftveres támogatást. A könyvtári munkafolyamatok legteljesebb körű automatizálását megvalósító integrált könyvtári rendszerektől, az online tájékoztatást támogató IM-eken keresztül, a digitális repozitóriumokig, szinte minden területen kész megoldások segítik a könyvtárak munkáját. Mégis, e teljesnek tűnő szoftveres lefedettségben, mind a felhasználói igények legteljesebb körű kiszolgálása, mind a belső munkafolyamatok optimalizálása területén hiányosságok mutatkoznak.

A Kaposvári Egyetem Egyetemi Könyvtár eddigi viszonylag rövid történetében több területen szembesült a fentiekkel. Az előadásban három olyan fejlesztés kerül bemutatásra, melyek azt is példázhatják, hogy a jól átgondolt és megtervezett fejlesztések sokszor egyszerűen és hatékonyan biztosíthatják, hogy a könyvtárak nagyobb hatásfokkal végezzék tevékenységeiket.

A nemzetközi és hazai trendekhez igazodva könyvtárunkra is jellemző a helyben történő használat csökkenése és az online szolgáltatások igénybevételének növekvő száma. A Kaposvári Egyetemen oktatott tudományterületek között jelentős számban szerepelnek olyanok, melyek elsőrendű információforrásaként a szakfolyóiratok szolgálnak. A könyvár által előfizetett folyóiratokról való gyors, online tájékoztatási eszközként került bevezetésre az Elektronikus Folyóirat Tartalomjegyzék Szolgáltatás. A szolgáltatás igénybevevői kiválasztják azokat a folyóiratokat, amelyek számukra figyelemre érdemes információt közölhetnek, majd ezt követően az adott folyóirat a könyvtárba érkezéséről – annak napján – automatikusan értesítést kapnak, és az adott folyóirat tartalomjegyzékének elektronikus másolatát szintén elérhetik ettől a pillanattól.

Az Egyetemi Könyvtár megalakulásától alapvető problémát jelentett, hogy a könyvtári gyűjtemény alakítása során valamennyi olyan munkacsoport, mely a használói igényekkel nap mint nap szembesül, hogyan tud hatékonyan részt venni a gyűjteményszervezés folyamatában. A könyvtár által használt integrált rendszer gyűjteményszervezési modulja nyújt ehhez támogatást, de a könyvtárunkra jellemző speciális igényeket sem ez, sem más már létező megoldás nem tudja hatékonyan kiszolgálni. Az előadáson a probléma megoldására saját fejlesztésként létrehozott Elektronikus Dezideráta kerül bemutatásra.

A harmadik és egyben a legutóbbi fejlesztés – az Elektronikus Könyvajánló Szolgáltatás – szervesen kapcsolódik előző kettőhöz, illetve ezen túl a könyvtár integrált rendszeréhez is. A szolgáltatás keretében a könyvtár használói az egy erre a célra létrehozott osztályozási struktúrából kiválaszthatják azokat a területeket, melyeken megjelenő könyvek számukra érdeklődésre tartanak számot. A kifejlesztett rendszer meghatározott időközönként értesít a megfigyelt témában újonnan beszerzett és feldolgozott könyvekről. A rendszer az SDI szolgáltatásoktól való különbözősége az előadás során kifejtésre kerül.