18. századi folyóiratok komplex feldolgozása a Debreceni Egyetemen

Koltay Klára dr <>
Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár


A Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete „A sajtónyilvánosság feltárása a 18-19. században” címmel indított programot azzal a céllal, hogy az eredetiben nehezen, töredékesen hozzáférhető lapokat digitálisan teljes egészében összegyűjtve kutathatóvá tegye.

A korszak periodikumainak feltárása már korábban megkezdődött egyes folyóiratok kritikai szövegkiadásainak megjelentetésével (Magyar Museum, Orpheus, Uránia), illetve digitális könyvtárakban elérhető szövegek (Uránia, Ujj bétsi Magyar Musa, Hadi és Más Nevezetes Történetek) közzétételével. E meglévő források összegyűjtésén túl a program a korszak sajtónyilvánosságának teljességét kísérli meg fokozatosan feltárni további folyóiratok, hírlapok elsődlegesen digitális eszközökkel való feldolgozásával.

A munkában a partnerként részt vevő Debreceni Egyetemi Könyvtár már „hagyományosan” használt eszközeit vesszük igénybe, összekapcsolva lehetőségeiket egy komplex szolgáltatássá.

Az alap szövegeket képként digitalizálva kétrétegű pdf-ben szolgáltatjuk felhasználóknak a Debreceni Egyetemi Archívum (DEA) D-SPACE rendszerén keresztül. Az archívum egyes tételei egy-egy folyóiratszámhoz köthetőek. A számokról készült qDC metaadatokhoz kapcsolódnak a nyilvánosság számára is elérhető módon az egyes füzetek pdf fájljai, illetve a háttérben az egyes lapok eredeti szkennelt oldalai. A DEÁ-ban megjelenő folyóiratok sok esetben több hiányos eredeti példányból állnak össze, így fontosnak tartjuk, hogy minden oldalon vízjel utaljon arra, melyik eredeti példány alapján készült.

A DEÁ-ban elhelyezett anyag használata a DEÁ-n belül viszonylag nehézkes: a rosszul olvasható íráskép miatt sok tévesztést tartalmazó automatikus felismertetésen alapuló, nem egészen megbízható teljes szövegű keresés mellett, füzetre böngészve tudunk tájékozódni. Ezért fontos kiegészítő eleme a rendszernek az a cikkeket feltáró bibliográfiai adatbázis, ami a könyvtári rendszer egyik, a 18-19. századi folyóiratoknak szentelt háttéradatbázisa. A cikkekről MARC leírások készülnek, amelyek rendhagyóak abból a szempontból, hogy a tematikus tárgyszavakon kívül a cikkekben előforduló teljes földrajzi és személynév-anyagot tartalmazzák. A több folyóirat anyagát egyesítő adatbázis így a korszak névanyagának fontos gyűjtőhelyévé válik majd. Jelentős könnyebbség, hogy könyvtári integrált rendszert használva az authority kontrollon alapuló globális rekordmódosítás az ütemes feldolgozás során még nem tökéletes rögzített nevek utólagos javítgatását lehetővé teszi. Az adatbázis egyes cikkrekordjaiból a DEÁ-ban található füzetpdf-ek megfelelő oldalára navigálhatunk.

A rendszer harmadik elemét képezik azok a bibliográfiai rekordokból automatikusan képződő weboldalak, ahol az egyes folyóiratok „repertóriumait” lapozgathatjuk. Az egyes cikk-tételekből kiindulva kapcsolódhatunk a DEÁ-ban lévő teljes szöveghez, vagy a cikk-adatbázisból megjelenített teljes leíráshoz, ahonnan szükség esetén közvetlen tárgyi vagy nevekre vonatkozó kereséseket indíthatunk.

A rendszer tervei, elemei már elkészültek, megindult az ütemes szkennelési és rekordkészítési munka, amely, ha nem is fejeződik még be a közeljövőben, hamarosan eléri azt a kritikus tömeget, amely érdemessé teszi a már rendelkezésre álló anyagok használatát.