OpenAIRE hazai vonatkozásai: Open Access tudatosság a DE kutatók publikálásában

Görögh Edit Dr. <>
DEENK Kenézy Élettudományi Könyvtár



Mi az Open Access Próba-projekt (OA Pilot)?

Az Európai Bizottság és az Európai Kutatási Tanács biztosítani kívánja az általuk finanszírozott kutatások eredményinek legszélesebb körű hozzáférését. Ennek érdekében az Open Access projekt kötelezi a kutatókat arra, hogy publikációikat feltöltsék egy megfelelő intézményi vagy tudományterületi repozitóriumba. Ha nem elérhető ilyen repozitórium, a kutatók használhatják az OpenAIRE árva dokumentumok repozitóriumát.


Miért fontos a nyílt hozzáférés az európai tudományos eredmények publikálása során?

Minden kutatás korábbi munkára épül, aminek az alapja a kutatók munkáinak megosztása és hozzáférésének biztosítása. Az információk és adatok elérése fontos az oktatás és kutatás, illetve a társadalom fejlődése szempontjából. A nyílt hozzáférés ingyenes, online hozzáférést biztosít a kutatási irodalomhoz a következő módon: (1) nyílt hozzáférésű folyóiratban vagy könyvben publikálva (arany utas nyílt hozzáférés), vagy (2) előfizetéses folyóiratban publikált kézirat feltöltésével egy online repozitóriumban (zöld utas nyílt hozzáférés).

Az Európai Tanács elvárja a kutatóktól, hogy a kiadásra kész cikküket, vagy azok postprint verzióját feltöltsék egy intézményi vagy tudományterületi repozitóriumba, illetve törekedjenek a cikkek nyílt hozzáférésére a publikálást követő 6 (Energia, Egészségügy, Környezetvédelem, klímaváltozás, Infokommunikációs technológiák, Kutatási Infrastruktúrák, területen), illetve 12 hónapon (Tudomány a társadalomban, Társadalom-gazdaságtan és humán tudományok területen) belül.

OpenAIRE eredmények Magyarországon

OpenAIRE egy három éves projekt az Európai Bizottság által finanszírozott 7. keretprogram támogatásában. A program fő céljai közé tartozik a kutatók támogatása az FP7 OA Pilot irányelveinek betartásában az európai helpdesk hálózaton keresztül, a kutatók segítése a kutatási eredmények feltöltésében az intézményi vagy tudományterületi repozitóriumba, és a tudományos adatfeldolgozás feltérképezése 5 tudományági kutatóközösség közreműködésével.

Magyarországon több mint 200 projekt fut a 7. keretprogram finanszírozásában. Feladatunk, mint Egyetemi Könyvtárnak és mint repozitóriummal rendelkező intézménynek, hogy megkeressük a hozzánk tartozó kutatókat, akik résztvesznek FP7 projektekben, és ösztönözzük őket az ETK által előírt open access irányelvek betartására, vagyis a nyílt hozzáférésű publikálást erősítsük. Az előadás beszámol a kutatói nyílt hozzáférésű publikálási kedv feltérképezéséről, illetve az open access irányelvek betartásának buktatóiról, illetve eredményes hatásairól. Továbbá, útmutatót szeretnénk adni más intézményi repozitóriumoknak az ilyen irányú feladatok elvégzéséhez, illetve az open access és OpenAIRE projekt magyarországi propagálásához.