Sun Ray Debian alapokon – Egy pilot projekt tapasztalatai

Cseh Vendel <>
SZIE-KDKL Informatikai központ

Sinka Róbert <>
SZIE KDKL


Egyetemünkön 2006 óta működnek Sun Solaris alapú vékonykliensek, ebből 37 db kliens óraadásra, 20 db számítástechnika oktatásra, 90 db órarendi elfoglaltsággal nem terhelt terminálként üzemel. Mára azonban ezek szoftverkörnyezete gyakorlatilag elavult. Napjainkban, a webes felületeken tapasztalható nagy mennyiségű animált tartalom (többségében flash) és a folyamatos szoftverfrissítésekkel megjelenő újabb és újabb fájlformátumok a rendszer újragondolását követelték meg.

A technológiai kényszeren felül a mielőbbi megoldást az is sürgette, hogy a kliensek tanórai és azon kívüli terhelése folyamatosan növekedett. Egyre több panasz érkezett az oktatók és a diákok felől, hogy a publikált tartalmakat nem érik el. Az oktatásban jelentkező intenzív terhelésnövekedést kiváltó ok a SZIE Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár (SZIE KDKL) által üzemeltetett egyetemi szintű e-learning szolgáltatás, amely mostanra általánosan elfogadott tanulástámogató rendszerré vált. Ezt az igényt kellett egy megfelelő technológiai megoldással kiszolgálni.

Számos más, jellemzően műszaki probléma is felmerült, például a kártyaolvasók kopása vagy a diákigazolványok chipjeinek meghibásodása. A Sun Ray szerver szoftvernek létezik ugyan egy Suse Linuxos változata, de a SZIE-n a Debian Linux terjedt el. A két csomagformátum közötti konverzió lehetséges, ezért egy internetes forrás alapján tettünk kísérletet arra, hogy a szervereken Debian Linux futhasson.

A sikeres telepítést és próbákat követően elsőként a SZIE KDKL könyvtári tereiben adódott lehetőség egy pilot projekt lefuttatására a katalógusterem elavult gépeinek Sun klinsekre cserélésével, ahol először 7 db publikus terminált alakítottunk ki. A katalógusterem beüzemelése után néhány oktatót is sikerült bevonni a projektbe, így azt a tantermi oktatás keretében is kipróbálhattuk. A pilot terminálok száma így 30-ra növekedett.

Az előadás áttekintést ad a felmerült igényekről, a műszaki, technológiai és oktatási problémákról, beszámol röviden a telepítés menetéről és utómunkálatairól, a tesztüzem közben fellépett problémákról és azok megoldásairól, illetve kitér egy-két fontos konfigurációs lépésre.