Elektronikus aláírás a végrehajtói ügyintézésben

Szabóné Endrődi Csilla <>
Microsec Kft.

Nemzetközi viszonylatban is példaértékű, PKI-alapú megoldásokat használnak a magyar önálló bírósági végrehajtók.

A végrehajtók munkájuk során számos féllel kell, hogy üzeneteket váltsanak (pl. pénzintézetek, hitelezők, közjegyzők). A küldött megkeresések és válaszok tartalmát egyrészt bizalmasan kell kezelni, másrészt kulcsfontosságú, hogy hitelesek (okirati minősítésűek) legyenek. Az ilyen jellegű kommunikációt korábban tértivevényezett postai küldemények formájában bonyolították, ami viszonylag lassú folyamat, emellett komoly költségekkel járt.

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara felismerte, hogy ezeknek a folyamatoknak a nagy része átterelhető elektronikus útra, amellyel jelentős pénz-, idő- és humánerőforrás megtakarítás érhető el. Természetesen az elektronikus rendszernek ugyanúgy biztosítania kell a bizalmasság és hitelesség kritériumait. A törvényi szabályozás lehetővé teszi az elektronikus okiratok használatát.

Az első végrehajtói elektronikus rendszer 2009-ben indult el, amelyben a pénzintézeti megkeresések küldését terelték elektronikus útra. A végrehajtás során ugyanis a végrehajtónak fel kell térképeznie, hogy az érintett személynek mely pénzintézetnél van számlája. Ennek érdekében levelet küld a bankoknak, és várja a válaszokat. Korábban a megkereséshez szükséges aktát külön-külön el kellett küldeniük minden pénzintézetnek; papír alapon – költséghatékonysági okokból – jellemzően nem is került megkeresésre minden pénzintézet. Az új rendszerben a végrehajtó a szoftvere segítségével automatikusan mindössze egyetlen e-aktát állít elő, ezt minősített elektronikus aláírással és időbélyeggel látja el, majd titkosítja. Ezt a kérelmet elküldi egy közvetítő rendszernek, amely szétküldi a kérelmet a pénzintézeteknek. A pénzintézetek elektronikusan, elektronikusan aláírva válaszolnak a közvetítő rendszernek, amely visszajuttatja a válaszokat a végrehajtóknak. A rendszer nyugtázott üzenetküldést valósít meg: az üzenet átvételéről elektronikusan aláírt tértivevényt készít a címzett, amelyet a közvetítő rendszer visszajuttat a feladóhoz.

Mind a megkeresések, mind a válaszok rögzített formátumú XML üzenetek, így azokat automatizmusok is fel tudják dolgozni. Az kliens oldalon alkalmazott szoftverállomány vegyes. A végrehajtók célalkalmazásokat használnak az XML üzenetek feldolgozására, és a pénzintézetek egy része is automatizmus segítségével tölti ki az XML-t, egy másik részük esetén ember viszi be az adatokat.

A rendszer sikerét igazolja, hogy 2010-ben összességében közel 400 ezer üzenet került továbbításra, és a 2011. január eleji adatok szerint erős növekedés várható.

A következő lépés a végrehajtást kérő nagy ügyfelek bekapcsolása lesz az elektronikus üzenetküldő rendszerbe, a rendszer indulása 2011 tavaszára várható.

A PKI alapokon, sok – és eltérő infrastruktúrával rendelkező – résztvevővel, a gyakorlatban megvalósított rendszerek fejlesztésének és használatának tanulságait mutatom be előadásomban.