Az EuropeanaTravel projekt megvalósítása a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtárban

Köpösdi Zsuzsa <>
Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár

Az EuropeanaTravel projekttel a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár (DEENK) első ízben vett részt európai szintű digitalizálási együttműködésben, amely jó lehetőséget kínált új tapasztalatok megszerzésére és új technikai megoldások kipróbálására, alkalmazására. Az EuropeanaTravel egyik célja az utazás és turisztika témakörébe tartozó, európai kutató, egyetemi és nemzeti könyvtárak állományában megtalálható dokumentumok digitalizálása és elérhetővé tétele az Europeana számára. A projekt másik fontos célja az úgynevezett LIBER aggregátor felállítása, amelyen keresztül a projektben résztvevő – az Europeana által eddig nem aratott – LIBER tagkönyvtárak digitális tartalmai válnak hozzáférhetővé az Europeana felhasználói számára. A DEENK is ezen könyvtárak közé tartozott. A kétéves projekt 2009 májusában indult 16 ország 17 – egyetemi, kutatóintézeti és nemzeti – könyvtárának részvételével, Magyarországról a DEENK egyedüli részvételével.

A DEENK által a projekt keretében digitalizált dokumentumtípusok: könyvek, térképek és folyóiratok. A projekt csak a szerzői jogilag már nem védett dokumentumok digitalizálását támogatta, így a dokumentumok kiválogatásához kialakított szempontrendszerben ez a kitétel kiemelt helyen szerepelt.

A könyvek esetében a munkafolyamatok figyelemmel kísérésére új alkalmazást próbáltunk ki – a Dotproject projektmenedzsment szoftver felhasználásával történt az egyes dokumentumokon végrehajtott munkafázisok követése. Ez pontos, naprakész, megbízható adminisztrációs módnak bizonyult, hiszen minden digitalizálási projektben fontos a dokumentumok folyamatos védelme, illetve pontos nyomonkövetése is.

A projekt előírásainak megfelelően digitalizált dokumentumokhoz automatikus konverzió módszerével történt a – DEENK digitális könyvtára (DEA) számára is megfelelő, majd az Europeana (azaz a LIBER aggregátor) által is aratható formátumú – metaadatokat előállítása. A megfelelően részletes metaadatok előállítását egyrészt a minden dokumentumtípusra külön elkészített MARC-DC konverziós táblák, valamint a dokumentumok részletes tartalmi feltárását is magában foglaló MARC formátumú bibliográfiai leírások biztosították. Ezen feltételek meglétével történhetett meg a digitális dokumentumok és az őket leíró metaadatok automatikus betöltése a DEENK digitális könyvtárába, majd az Europeana által használt ESE (Europeana Semantic Elements) szabványnak megfelelő adatok létrehozása, hogy az elkészített és betöltött anyagok a LIBER aggregátor számára arathatóvá váljanak. Az Europeana csak a digitális tartalmakat leíró metaadatokat gyűjti és teszi kereshetővé, maguk a digitális dokumentumok pedig a tartalomszolgáltató intézmények saját digitális könyvtárában érhetőek el – az Europeana-ból közvetlen linkeken keresztül.

Fontos itt bemutatni a MARC-DC-ESE megfeleltetéseket – dokumentumtípusonként – bemutató táblázatokat, illetve az ezekkel kapcsolatban felmerülő problémákat ismertetni.

Az projekt keretében elkészített digitális anyag elérhető a DEENK digitális könyvtárában, a DEA-ban http://ganymedes.lib.unideb.hu:8080/dea/handle/2437/1, illetve az Europeana-n keresztül is http://www.europeana.eu/portal/. Néhány példán keresztül érdemes megtekinteni az digitális dokumentumok és leíró adataik megjelenési formáit a különböző elérési lehetőségeke keresztül.