Az informatika mint kihívás : a falak nélküli könyvtár jövője

Bujdosóné Dr. Dani Erzsébet <>
Eötvös József Főiskola


Napjainkban a könyvtár, annak új információs szolgáltatásai – az informatikai komponens egyre erősebb térnyerése következtében -, újabb paradigmaváltáson mennek át. A gépesítéssel indult és digitalizációvá vált folyamatok oda vezethetnek, hogy megszűnnek a hagyományos könyvtári munkafolyamatok. Szerepüket olyan informatikai folyamatok veszik át, melyek nem csak a szakmai munka átcsoportosítását igénylik, hanem egyre intenzívebb digitalizációs készségeket is kívánnak. A változás lehet pozitív, illetve negatív előjelű is. A könyvtárnak mint információszolgáltató intézménynek szembe kell néznie ezekkel a változásokkal, hisz a kellő időben történő irányváltás, a körülmények és elvárások átalakulásának jó felismerése akár a túlélés záloga is lehet. Az informatika jelenléte a könyvtártudományban, a szakemberképzésben, a könyvtárak mindennapi életében ma már nem elvárás, hanem létszükséglet. A gyűjtemény digitalizálásának egyre intenzívebb folyamata oda vezethet, hogy belátható időn belül a könyvtár falait mintegy beletágítja a virtuális térbe, ahová a polcokon ülő kötetek ezt a „megújulást” nem tudják követni. Amennyiben ilyen helyzet áll elő, van-e értelme a továbbiakban a hátrahagyott gyűjteménynek?

Előadásomban arra próbálok választ keresni: mit jelenthet a falak nélküli könyvtár a felhasználó számára? Hogyan és milyen mértékben csorbulhatnak, illetve alakulhatnak át a könyvtár (informatikai) tevékenységi folyamatai? Hogyan alakul át a könyvtárosi munka, a könyvtáros (informatikus) képzés? Hol van a digitalizáció egészséges határa?

Valóban szükség van a falak nélküli könyvtárra? De az a kérdés is jogos, hogy valóban szükség van a hagyományos (papír alapú) könyvtárra? Ilyen körülmények között mi lehet a sorsa az évezredes tudást felhalmozó papír alapú gyűjteménynek? Elvégre többről van szó annál, hogy megváltozik az információhordozó típusa, ugyanis a gyűjtemény mögött álló intézmény teljes struktúrája is felülíródik. A felvetés önmagában is további problémák megfogalmazását generálja. A legfontosabb talán az, hogy igyekezzünk választ találni az alábbi kérdésekre.

1. Honnan indultunk és hová tartunk?

2. Hol a helyünk a táguló cybertérben?

3. Milyen megoldásokat kell választanunk ahhoz, hogy innováció és hagyomány egymást erősítve tágíthassa a könyvtár falait, miközben a hagyomány szilárd alapjai megmaradjanak.