Honnan hová: az Országos Dokumentumellátási Rendszer fejlesztéséről

Dávid Boglárka <>
Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár

Az ODR lelőhely-adatbázis sikeresen teljesítette azt az eredeti célkitűzést, hogy megkönnyítse a könyvtárközi kölcsönzést. Legutóbb 2003-ban került sor a jelenleg több mint 1100 regisztrált könyvtár számára szolgáltatást nyújtó, évi kb. negyvenezer kérést közvetítő rendszer jelentős fejlesztésére. A Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár az országos hatókörű könyvtári szolgáltatások fejlesztését célzó TÁMOP 2.3.4. keretében sikeresen pályázott, így most újabb korszerűsítésre nyílik lehetőség.

A pályázatban szereplő fejlesztési csomagok a MOKKA fejlesztésére kiírt pályázattal együttesen azt célozzák, hogy a magyarországi dokumentumvagyon feltárása, lelőhelyeinek és aktuális hozzáférési paramétereinek nyilvántartása, a dokumentum-ellátási rendszerben résztvevő könyvtárak szolgáltatási viszonyainak regisztrálása és az ezeken alapuló dokumentum-forgalom egy egységes rendszerben legyen hozzáférhető a szolgáltatást igénybe venni kívánó magánemberek és könyvtárak számára. A program erős szálakon kíván kapcsolódni az online könyvtári térhez: egyrészt az eredetileg más bibliográfiai adatbázisokban kereső felhasználók számára is kínálja szolgáltatásait, másrészt továbbnavigálási lehetőséget biztosít.

A MOKKA által kialakítandó bibliográfiai adatbázisra és adatfeltöltő mechanizmusokra építve a fejlesztés az alábbi csomópontok köré szerveződik:

A rendszer fejlesztésekor meg kell valósítani az egyes elemek – köztük a MOKKA adatbázis – teljes integrációját, ami elengedhetetlenné teszi a szabványos megoldások alkalmazását minden téren. Az integráció következtében a MOKKA felületén indított keresésekből eljuthatnak a felhasználók az ODR szolgáltatásaihoz, az ODR felületen pedig a MOKKÁ-tól elvárt részletezettségnek megfelelő keresésre lesz lehetőség. A rendszer tervezésénél biztosítani kell a továbbfejleszthetőséget, amely egyrészt további külső adatszolgáltatók rendszerbe integrálását, másrészt újabb szolgáltatások rendszerre építését célozza majd.