Csoportkezelés a szövetségben - Virtuális Szervezetek

Szabó Gyula <>
MTA SZTAKI

Elindult a föderált azonosítás a kutatói-felsőoktatási szférában. A felhasználók identitását az azonosító szervezetek kezelik, az általuk használt szolgáltatások pedig ezeket az identitásokat kiegészítik a számukra szükséges attribútumokkal.

Egy-egy projekt együttműködés kapcsán az első lépések egyike a projekt szervezet létrehozása, a szerepek kiosztása. A csoportot leíró tulajdonságok halmaza egy olyan attribútumkör, aminek a tárolását, karbantartását, kezelését végezheti az azonosító szervezet, vagy a kollaborációt kiszolgáló szolgáltatás is, de úgy tűnik, hogy egy ezektől független szereplő, a projekt menedzsment teljesebben tudja megoldani ezt a feladatot.

A föderált azonosítás világában létezik egy fogalom, a Virtual Organization, ami ezen attribútumkör kérdéseivel foglalkozik.

Milyen módszerekkel szervezhetünk csoportba embereket, ha a csoport által használt alkalmazások adminisztrációja, a tagok identitásainak adminisztrációja különböző kezekben van?

Milyen lehetséges megoldások vannak arra vonatkozóan, hogy a Virtuális Szervezetek adminisztrációja ne az azonosító szervezetek, ne az alkalmazások gazdáinak, hanem a szóbanforgó csoport és megbízottjainak kezében legyen?